tévéSmaci

A salátamadár

  • tévésmaci
  • 2019. február 28.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché a Vadnyugati Kommunista Pártnál vizitáltak, nos, az határozottan kényes küldetésnek számított – szinte senki nem tudott semmit róluk. Legfeljebb a KGB, de hiába a legfelsőbb emeletről megeresztett puhatolózás, nem bizonyultak közlékenynek. Pártszintű kapcsolatok kezdeményezéséről korai lett volna beszélni, így maradt ez a nem hivatalos látogatás. Az amerikai elvtársak jóval készségesebbek voltak a szovjeteknél, Sztupát és Trochét például a Lenin-békedíjas Angela Davis várta a Kennedy repülőtéren, s néhány elvtársias légkörben eltöltött nap után elvitte őket Gus Hall Észak-Minnesota-i otthonába egy oldott hangulatú vacsorára. A megbeszélések kifejezetten gyümölcsözőnek tűntek, de Sztupa és Troché csak mintegy mellesleg érdeklődtek a Vadnyugati Kommunista Párt felől. Nyilván tehették volna nyíltabban is, hiszen a CPUSA-nál (Communist Party USA) működő Testvérpártok osztálya ugyanabban a kartotékrendszerben tartotta nyilván őket, ahol a kelet-európai állampártok is szerepeltek. Angela hozott is másolatot a CPWW (Communist Party Wild West) anyagairól, de sokkal több nem volt benne, mint amit Sztupa és Troché az indulásukkor összeszedtek. A párt székhelye Dodge Cityben van, hát, hol a faszomban is lenne. Van első titkára, agit-prop. osztálya, szóval tök rendes párt. A tagság vegyes, fehérek, indiánok, musztángok vegyesen, a vezetőségben van indiánkvóta is. A papírok között volt egy érdekes darab, igazából egy sajtcédula, melyen Gojko Mitić meghiúsult látogatásának kivizsgálására utasította valaki a párt felügyelőbizottságát. Sztupa telexezett a Stasinak, s a válaszban meg is erősítették az információt, a művészt legfelsőbb utasításra nem engedték Amerikába utaz­ni. Akkoriban ilyen idők jártak.

Pénteken (1-jén) este a Duna televízió 22.16-kor (hát persze) elővezeti az Egy háború című 2015-ös dán filmet. Mely szerfelett érzékeny hangú, ám némileg kétségtelenül lassúdad megzenésítése annak a Koppenhága-szerte és környékén sokakban felmerülő kérdésnek, hogy tulajdonképpen mi a jó büdös francot is keresnek dán katonák Afganisztánban. A válasszal persze a film is adós marad, de felvonultatja a környék színjátszásának legjavát: Pilou Asbæk és Søren Malling mellett például Tuva Novotnyt is.

Szombaton is megmaradhatunk nyugodtan a napfényes és vidám skandináv filmművészetben, hiszen a Film Cafén este tizenegy után lesz A Ragnarok-rejtély, amit szerfelett időszerű lenne végre megoldani. Hisz, ahogy azt mindnyájan tudjuk, a Ragnarok az utolsó meccs, amit a Loki idegenben vív, jó messze, konkrétan a világ végén. Jobb ebbe nem is belemenni; itt pár gyerek és a szép Sofia Helin kutatja egy vikinghajó titkát vagy valamit, szerintem elég aranyosak, de a Kiskörben megoszlanak erről a vélemények.

Szerdán végre átadhatjuk magunkat az önfeledt szórakozásnak, már ha elég korán fel bírunk kelni, hiszen a galád Paramount Channel már percekkel fél tíz után belekezd a matinéjába: Álom luxuskivitelben. Az én időm éjjel 2.20-kor jön el, amikor az HBO hozzáfog a Gyönyörű mocsokságokhoz. Már a címe is egy kéjmámor, hát még amikor az Okwe nevű csóka lehúzza benne a slozin a nejlonzacskónyi pájslit… A Duna alighanem vett egy Jan Hřebejk-díszdobozt olcsóért, mert 22.30-kor a Pupendóval keseríti ügyfeleit. A tévé a nép omnibusza.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.