tévéSmaci

Lópatkó

  • tévésmaci
  • 2019. március 7.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché először voltak kicsik, semmi sem tűnt egyszerűnek, de minden érdekes volt. A legérdekesebb viszont a változatlanság volt, amikor például felnőtteset játszottak. Az a játék valami kötelező gyakorlat volt, minden gyereknek kellett időnként felnőtteset játszania. Már a múlt a ködébe vész, de úgy tartják, ellenőrizte is valaki. Olyan rendszerben működött a kontroll, ahogy a beteglátogatók is csinálták. Játékidőben jött két kabátos alak, általában egy férfi és egy nő, aktatáska, nyomtatvány, esküszöm az égre, hogy nyáron is kabátban jöttek, bár meglehet, hogy direkt csak télen jöttek, hogy ne legyen annyira feltűnő a nagykabát. Merthogy a beteglátogatók télen jöttek, az hétszentség, hisz télen volt beteg általában az ember, nátha, torokgyula, influenza, hörghurut, miegymás. Jöttek, kopogtattak az ajtón, a faszba se volt még bimbamcsengő, aztán már nyomultak is befelé, tolták félre anyát, nem akarunk sarat behozni, kurvára behozták persze, s benn is voltak már a nagyszobában, s mit ad isten, épp a lázmérővel a szájában, fekve érték tetten apát, félórája még kinn vágta a fát, miután reggel felszerelte a szomszédnak az antennát, valamiért úgy mondta mindenki az utcában, hogy anternát, de a kutya sem furcsállotta, a piac is piarc, sőt spiarc volt. Na, ezt csinálták a kölöklátogatók is, egyszer csak feltűntek kabátban, az iskola küldte őket vagy a tanács, nem tudta senki, de az iskola aligha lehetett, mert az ottaniakat még a kabát alatt is felismerte volna mindenki. A kis Troché úgy vélekedett, hogy direkt van egy gyerekrendőrség, akik a kölkök piszkálását végzik, gyerekvédelem vagy ifjúsági alosztály, annyi ilyen van, a csellengésre, az árvaságra fogják, de igazából csak vegzálnak. Játszottunk már felnőtteset máma? Így, többes szám elsőben. Sztupa foghegyről visszaköpte, azt még nem, de a papás-mamás már megvolt, mit tetszik gondolni, ki voltam én?

Szombaton este kilenckor kezdődik a nagy buli, a Cinemax ugyanis ekkor kezdi el az Olasz melót. Természetesen a 2003-as remake-ről beszélünk, tán a múlt héten volt valamelyik kanálison a 1969-es kiszerelés is, de tök mindegy, nem ez az érdekes, hanem az, hogy 20 perc elteltével a Super Tv2 is a műsorára tűzi ugyanezt a filmet. Tehát az ajánlott, hovatovább erősen ajánlott metódus a következő: a Super Tv2-n kezdjük el nézni, s ha egy izgalmas részhez érünk, amikor tövig rágnánk a körmünket, hogy rajtavesztenek-e a hősök (sokan vannak, s mindnek ugyanolyan kocsija van), akkor gyorsan átkapcsolunk a Cinemaxra, s látjuk, hogy kutyabajuk sincs, rabolják nyugodtan tovább az aranyat. A nagy kapcsolgatásban majd bizonyára elfáradunk, ezért is lesz jó, hogy a szóban forgó Cinemax éjjeli háromnegyed egykor belefog A halászkirály legendájába. Amit pedig azért fontos megnéznünk, mert másnap, azaz…

…vasárnap szinte ugyanebben az időben kezdődik a Film Cafén a Cartouche, s aki szombaton fenn bírt maradni, annak másnap már gyerekjáték lesz. Egyébként rájöttem, hogy miért pont a Cartouche-ból nem csinálnak a 2009-es után újabb remake-et a franciák: Depardieu-t valszeg nem bírná el a ló. Így be kell érnünk Belmondóval, aki köztudomásúan nagyon megsiratja Claudia Cardinalét.

Csütörtök délután mi lesz fél öt előtt a Mozi+-on? Na? Mi lenne, hát az Olasz meló 2003-ból. Tévézni tékozlás.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.