A stílus az otthonunkban kezdődik: tárgyak, amikkel kifejezhetjük egyéniségünket

  • Fizetett tartalom
  • 2022. február 2.

Interaktív

A különböző személyes és dekorációs tárgyakhoz való kötődés egy igazán különleges kapcsolat. A tárgyak ugyanis bár nem minden esetben hordoznak egyedi jelentést, és gyakran funkciójuk sincs, mégsincs szívünk megválni tőlük. Amellett, hogy számos szép emlék kötődhet hozzájuk, kifejezhetik saját stílusunkat is, így jó közérzetet biztosítanak otthonunkban, akármikor rájuk pillantunk.

Mit jelent a stílus?

A stílus hivatalos megfogalmazás szerint egy olyan, mindenki számára egyedi mód, amely segítségével megfogalmazhatjuk érzéseinket, gondolatainkat, és azt valamilyen formában átadjuk a világnak. A stílus lehet nyelvi eszköz, öltözködési szokások összessége, művészeti ágak esetében pedig egyedi alkotásmód, amely az adott művész munkásságára jellemző.

Minden ember mást kedvel, nincs két teljesen egyforma stílus, és a lehetőségek is limitáltak lehetnek. Egyesek gyűjtőktől, maguktól az alkotóktól szeretnek vásárolni, mások pedig megrohamozzák a boltokat, ha az ízlésükhöz illő dísztárgyak vagy szőnyegek akciósan kaphatók.

Minden ember egyedi stílussal rendelkezik élete minden területén. Hasonlóságok előfordulhatnak, és a szokások, a divat és a korszellem ugyan befolyásolhatja ezt, de teljes ráhatással nincsen az egyéniségre. Ahogy a mondás is tartja: “Nincs két egyforma ember.”

Miért olyan fontos otthonunk stílusossága, ízléses kialakítása?

Otthonunk az első számú élettér, amelyben jelen vagyunk az iskolán és munkahelyünkön kívül. A home office felvirágzása következtében azonban könnyen lehet, hogy ezek az intézmények mind-mind saját otthonunkban központosulnak, ezért lakásunk nem csak lakóhelyként, de irodaként vagy osztályteremként is funkcionálhat.

Azon túl, hogy otthonunk berendezésénél, dekorálásánál bizonyos praktikai tényezőket is figyelembe kell vennünk, elsősorban attól érezzük magunkat igazán jól, ha saját egyéniségünket tükrözi. A konyhabútor fogantyúitól kezdve a szappantartó színéig szinte mindenről hozhatunk döntést, stílusunknak megfelelően.

Ha ugyanis az életterünk nem tükrözi egyéniségünket, vagy nem szolgálja kényelmünket, könnyen beárnyékolhatja a legbiztonságosabb hely szellemét. Éppen ezért a lehetőségeinkhez mérten érdemes a lehető legtöbbet kihozni lakásunkból vagy házunkból, hogy jó érzés legyen kinyitni a bejárati ajtót, és megpihenni egy nehéz nap után.

A modern eclectic living room in dark colors, with a soft leather sofa and an armchair. Black bookcase built-in wardrobe.

Milyen tárgyakkal fejezhetjük ki egyéniségünket?

  • Szőnyeg

Nem is gondolnánk, hogy a szőnyegnek milyen hatalmas ereje van, ha lakberendezésről van szó. A különleges, földön való elhelyezkedése jól megválasztott darab esetén felöltöztetheti az egész helyiséget. Legyen szó egy perzsa stílusú mintás szőnyegről vagy éppen egy vastag szálakból szőtt, úgynevezett “szőrös” darabról, nem csak praktikai, de esztétikai szempontból is sokat dobhat az összhatáson. Bármennyi büdzsé is áll rendelkezésünkre egy otthon berendezésére, biztosak lehetünk benne, hogy jó helyen keresve a kiváló szőnyegek akciósan érhetők el, így pedig számottevő összeget spórolhatunk meg.

  • Díszpárna

A szőnyeg mellett a másik fontos dekorációs elemek a díszpárnák. Az Egyesült Államokban találkozhatunk főleg olyan hatalmas ágyakkal és kanapékkal, amelyek roskadásig tele vannak díszpárnákkal. Ez náluk egy átlagos, bevett szokás, amely segítségével igazi luxus hangulatot teremtenek, akár egy szállodában. Amellett, hogy remekül mutat, igazán kényelmes is, és a színek, minták vagy akár szövegek kombinálásával valódi galériaként szolgálhatnak otthonunkban, mellyel stílusunkat tükrözhetjük.

  • Vászonkép, fotó, képeslap

Az otthon melegéről gondoskodhatunk személyes tárgyakkal is. Legyen szó egy családi nyaraláson készült fotóról, amelyet szép keretbe foglalva rögzítünk az étkezőbe, vagy épp egy esküvői fényképből készült igazán mutatós vászonképről. Rengeteg megoldás áll rendelkezésre, ha úgy döntenénk, hogy szeretnénk körbevenni magunkat az emlékekről készült képekkel. A másik rendkívül népszerű szokás a képeslap gyűjtés, melyeket klasszikus módon a hűtőre is tehetünk, de akár egy egészen üres falfelületet is szentelhetünk neki a különböző utazásokon szerzett szuvenírek társaságában.

Hogyan válasszunk?

Ha saját lakással vagy házzal rendelkezünk, és egyedül élünk benne, akkor kizárólag saját magunkhoz igazodunk, amellyel rendkívül egyszerű dolgunk lehet a berendezés és dekorálás szempontjából. Azonban albérletben vagy másokkal való együttélés során érdemes kompromisszumra jutni a dekorációs tárgyakat illetően. Így mindenki egy olyan otthonba térhet haza nap mint nap, amely mindenki számára stílusosságot és barátságos környezetet kölcsönöz.

A másik fontos szempont az összhatás. Bár a különleges mintákkal és színekkel rendelkező dekorációs tárgyaknak is megvan a maguk hangulata, könnyedén túlzsúfolt hatást kelthetnek. Éppen ezért válasszunk egymáshoz, és a már meglévő berendezéshez illő darabokat, hogy egységes összhatást kapjunk.

Bárhogy is választunk, a legfontosabb, hogy elégedettek legyünk a minket körülvevő berendezéssel és dekorációval, és azok jó érzéseket keltsenek bennünk, bármikor is érkezünk haza.

Neked ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.