tévéSmaci

Babszúnyog

  • tévésmaci
  • 2017. november 5.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché felhagytak a beszéddel, Troché egyszerűen elhallgatott, befogta a száját, lakatot tett rá. Nem így Sztupa! Ő néha azt mondta, hogy mő. Vagyis néha elnyújtotta, mőőőőőő, néha meg csak úgy odavetette: mő. Mő, szevasz. Mő, ki kérdezett? Mő, és kész. Sztupának ment ez minden testhelyzetben, ülve, fekve, állva, járva. Ült a közeli világvárosban berendezett székházuk elnöki csarnokának egyik rettenetes foteljában, ki sem látszott belőle, s csak a csarnok büszke oszlopai közül visszhangzott elő, hogy mő. Ez volt a válasz mindenre. Sztupa jött szembe az utcán, hol Trochéval, hol önmagával, s odabökte, hogy mő, mintha köszönne vagy pont fordítva, elhárítana egy köszönést. Ha a kellő jóindulattal szemléljük e kétségkívül furcsa helyzetet, úgy magyarázzuk, hogy Trochénak köszönésképp mondott mőt, önmagának meg kitérőleg. Vagy fordítva. A legmegrázóbb a fekve kimondott mő volt, olykor mőőőőő. Sztupa feküdt a közeli világvárosban emelkedő székházuk elnöki csarnokzatának egyik bizonyára kényelmes kerevetjén, mint egy olajsejkekre szakosodott pszichiáter fogadóóráján, alapvetően kussban, aztán váratlanul fölkiáltott: mő. Trochénak párszor átfutott az agyán, hogy reagál, esetleg ő is azt mondja, hogy mő. Vagy azt, hogy mő, bazdmeg, de idág sosem ragadtatta magát. Utólag mondhatjuk, hogy helyesen tette, mert hamarosan olyan természetességgel találta meg a választ, mintha magától jött volna. Addig persze Ómafa is átvonult néhányszor a színen, mindig nemtörődöm pofával leplezve, hogy alig várja a mőt. S ez egész addig így ment, míg Troché oda nem állt Sztupa elé, s a szemébe nem mondta a választ: pacsakő.

Pénteken (6-án) végérvényesen bebizonyosodik, hogy a televíziók műsorát nem emberek, még kevésbé szerkesztők állítják össze, hanem gépek. Legalábbis a Nemzeti Főadó műsorát bizonyosan. Jön a gép, azt mondja reszelős hangon, robot vagyok, robot vagyok, október hatodika van, esős idő, de ez mellékszál, robot vagyok, robot vagyok, ez a nemzet gyásznapja, leadom fél tízkor este a Szirmok, virágok, koszorúkat, robot vagy, kkk, kkk, kikapcs, nyekkk. Mondjuk, ezzel szinte egy időben az HBO-n megismerhetjük Jozef Gabčík és Jan Kubiš szép és igaz történetét. Bizony arról a Gabčíkról beszélünk, ezúttal a rabul ejtő tekintetű Cillian Murphy megformálásában, akiről Bőst és úgyszólván a legendák komplett vízierőművét elnevezték. Nos, e két derék férfiú – Kubiš Jamie Dornan ugyancsak értő megformálásában – arról nevezetes, hogy Holešovice mellett sikeres merényletet követtek el Reinhard Heydrich náci csúcsvezető ellen. Az Anthropoid című film, ennek az Operation Anthropoid néven futó akciónak állít emléket, egészen Lidicéig. S ha ennyi nem lenne elég a hétvégi búskomorság megalapozásához, akkor még a Film Cafén fél hét előtt bele lehet nézni a Trisztán és Izoldába, amiben a történeten magán túl az is szörnyű, hogy James Franco játssza Trisztánt – legalább itt nem ikreket ad. Viszont Cornwall királyát, a jó Márkust (jó, akkor Márkot) Rufus Sewell vezeti elő, tehát akkor inkább azt mondanám, hogy mégis. Kár, hogy a Trisztán és Izoldában nem dohányoznak valamiért a szereplők, ugyanis Rufus Sewell dohányzik a legjobban filmen. A tévé viszont nem ér egy pofa bagót sem.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.