Egy hét kultúra 2021/28.

  • Narancs
  • 2021. július 14.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

AVIGNON Július 5-én megkezdődött a világ egyik legjelentősebb színházi fesztiválja, a Festival d’Avignon. Az 1947 óta tartott rendezvény tavaly sajnos elmaradt, de az idén – szigorú járványvédelmi intézkedések mellett – közel 700 ezer nézőt várnak a jelenleg is zajló, háromhetes eseményre. A rendezvényt Csehov Cseresznyéskert című darabjával nyitották meg, Isabelle Huppert-rel az egyik főszerepben. A fesztiválon 25 helyszínen ötven előadást tekinthetnek meg az érdeklődők, míg a szokásosan párhuzamosan zajló, de független OFF Festival programjában mintegy ezer előadás szerepel – a megszokott 1500 helyett. Az előadások és egyéb programok egy része ráadásul a fesztiválok honlapján (festival-avignon.com és festivaloffavignon.com) is bárki számára követhető. Bejelentették azt is, hogy 2022-től Tiago Rodrigues portugál rendező vezeti majd a színházi találkozót, aki így a rendezvénysorozat első külföldi igazgatója lett.

DNS Leonardo Da Vinci tizennégy, ma is élő leszármazottját azonosította egy tíz éve tartó kutatási projekt. A két történész, Alessandro Vezzosi és Agnese Sabato vezette kutatás célja az volt, hogy a reneszánsz polihisztor DNS-ének vizsgálatával és genetikai örökségének feltárásával jobban megértsék a művész zsenialitásának, fizikai adottságainak titkát, emellett a biológiai adatok összehasonlítása akár a műalkotások eredetiségének igazolását is segítheti. A Human Evolution című folyóirat legutóbbi számában megjelent tanulmányukban összegzik az évtizednyi munka eredményeit. Leonardónak gyermeke nem született, de volt 22 féltestvére, ezért nagyapjától kiindulva dokumentálták 690 éven és 21 generáción keresztül a művész családjának férfi ágát. A kutatás során több mint 225 egyén adatait vizsgálták, és a férfi leszármazottak útján öröklődő Y-kromoszóma alapján azonosították a családfa tagjait. A kutatók személyesen is megkeresték a mai „rokonokat”, akikről elmondták, hogy korukat tekintve 1 és 85 éves leszármazottat is azonosítottak; nem közvetlenül a művész szülőhelyeként számon tartott Vinci községben, de annak nagyobb környezetében élnek; és foglalkozásukat tekintve van köztük hivatalnok és iparos, de egy 62 éves festőművész is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.