Egy hét tudomány 2021/28.

  • Narancs
  • 2021. július 14.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

HULLÁM Két új jelet is befogott a gravitációs hullámok detektálására létrejött amerikai–európai–japán LIGO–Virgo–KAGRA (LVK) együttműködés a harmadik megfigyelési fázisban: 2020 januárjában tíz napon belül a kutatók kétszer is észleltek egy neutroncsillag és egy fekete lyuk összeolvadásából származó gravitációs hullámokat. A hullámok több mint 900 millió fényév távolságból érkeztek, és mindkét neutroncsillagot egészben nyelte el fekete lyuk párja. A bejelentés fontosságát az adja, hogy ezek az első olyan észlelések, amelyek során egy-egy neutroncsillag és fekete lyuk összeütközéséből keletkezett gravitációs hullámot sikerült azonosítani. A kutatók azt remélik, hogy e felfedezés segítségével megérthetik, miért nem láttunk még soha a mi galaxisunkban fekete lyuk körül keringő pulzárt (erős elektromágneses, így pl. rádiójeleket kibocsátó, gyorsan forgó neutroncsillagot). A gravitációs hullámok a téridő szövetén jelentkező apró fodrozódások: a téridő görbületének hullámszerűen terjedő megváltozásai, amelyeket nagy sebességgel, ráadásul gyorsulva mozgó, óriási tömegek hoznak létre. A gravitációs hullámok detektálására létrejött nemzetközi kollaborációban magyar kutatók is részt vesznek, az ELTE-n és az SZTE-n egy-egy LIGO-tagcsoport működik, a Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársai pedig a Virgo-csoport tagjai. A gravitációs hullámok első észlelése óta eltelt öt évben a kutatók már több mint ötven jelet azonosítottak, amelyek összeolvadó fekete lyukakból és egymással ütköző neutroncsillagokból származnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.