Egy hét kultúra 2021/45.

  • Narancs
  • 2021. november 10.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

LÉGHAJÓ November 12. és február 13. között Szinyei Merse Pál alkotásaiban gyönyörködhetünk a Magyar Nemzeti Galéria Kép és kultusz. Szinyei Merse Pál (1845–1920) művészete című kiállításán. A 19. századi magyar festészet egyik legjelentősebb alakjának pályáját bemutató tárlat nemcsak a legismertebb műveket – a Majálist, a Lilaruhás nőt, a Pacsirtát vagy a Léghajót – vonultatja fel, de rengeteg kuriózummal is szolgál. Például nyolcvanévnyi távollét után újra a magyar közönség elé kerülhet a sokáig elveszettnek hitt Vitorlás a Starnbergi-tavon című festmény, és bemutatják képeinek magyar és nemzetközi kontextusát is: láthatjuk Monet, Sisley, Corot, Courbet, Gainsborough remekműveit, illetve Ferenczy Károly, Rippl-Rónai József vagy épp Bernáth Aurél egy-egy ritkán kiállított alkotását is.

 

RAKTÁR Nehéz eldönteni, hogy raktárként vagy múzeumként jellemezzük Rotterdam legutóbb megnyílt művészeti intézményét. A Museum Boijmans Van Beuningen új raktárépülete, a röviden csak Depot néven emlegetett létesítmény november 5-én nyitotta meg kapuit, és érdekessége, hogy nemcsak műtárgyak tárolására alkalmas, hanem azonnali bemutatásukra is. A tükörpanelekkel borított, kör alakú, 94 millió euróból felhúzott épületre azért volt szükség, mert a korábbi, föld alatti raktárt többször is elöntés fenyegette. Így viszont mostantól az új intézményben a holland képzőművészetnek a középkortól a 20. századig tartó történetét átfogó hatalmas gyűjtemény egészében áttekinthető lett, pontosabban a szokásos kiállítások egy-egy szempontra koncentrálódó bemutatási módja helyett a látogatók különféle applikációk segítségével, saját kíváncsiságuktól vezetve fedezhetik fel az alkotásokat és a korszakokat.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.