Egy hét tudomány 2021/45.

  • Narancs
  • 2021. november 10.

Interaktív

Rövid hírek: ősember, bálna, gyógynövény

ŐSEMBER Egy fiatal homo naleditől származó részleges koponyát és fogakat talált egy nemzetközi paleontológuscsoport Dél-Afrikában, a Rising Star barlangrendszer Dinaledi kamrájában (a felfedezésről két tanulmány is beszámol a PaleoAnthropology folyóiratban). A most előbukkant 28 koponyacsontdarab és hat fog mindegyike attól a fiatal, 4–6 éves homo naledi egyedtől származik, aki 250 ezer évvel ezelőtt élhetett Afrika déli csücskén (a kutatók setswana nyelven Letinek nevezték el). Mivel ez az első olyan maradvány, amely gyermekkorú H. naleditől származik, a kutatók remélik, hogy elemzésük nyomán sokkal többet tudhatnak meg a rég kihalt hominina (emberelőd) egyedfejlődéséről. A csontok alapján meghatározták az egyed koponyaűr-tartalmát is – ez 480–610 köbcentiméter lehetett –, ami a felnőtt H. naledi példányok agykapacitása 90–95 százalékának felelhetett meg. Az első homo naledit még 2013-ban fedezték fel a Rising Star barlangrendszer egyik kamrájában, Johannesburg közelében: a kutatók szerint a hominina 335–225 ezer évvel ezelőtt élhetett, és kortársa lehetett a homo sapiensek közvetlen őseinek is.

 

PROLIN Hatékonyan és az eddigieknél sokkal precízebben mutatja meg a fehérjék szerkezetében bekövetkező változásokat az az eljárás, amelyet az ELTE kémikusai német kutatókkal együttműködésben dolgoztak ki – tanulmányuk az Angewandte Chemie-ben, az egyik vezető kémiai szakfolyóiratban jelent meg. A kutatás rávilágított arra, hogy a rendezetlen fehérjeszakaszok fontos szabályozó szerepet játszanak, és több megbetegedés kialakulásához is hozzájárulnak: így kapcsolatba hozhatók a Parkinson- és az Alzheimer-kórral, rákos megbetegedésekkel, valamint a 2-es típusú cukorbetegséggel is. Az úgynevezett rendezetlen fehérjék nem rendelkeznek stabil szerkezettel, mozgékonyak, és szerkezeti sokaságok halmazaként írhatók le. Bővelkednek hidrofil oldallánccal és töltéssel rendelkező aminosavakban, illetve gyakori a jelenléte a „szerkezettörő” tulajdonsággal bíró, cisz- és transz-izomerek formájában is előforduló (felépítése miatt csak nehezen vizsgálható) prolin aminosavnak is, amely fontos biokémiai szabályozási folyamatokban vesz részt. Az ELTE TTK, a karlsruhei KIT egyetem és a Bruker cég kutatói közösen, Bodor Andrea egyetemi docens (ELTE Kémiai Intézet) vezetésével olyan, új mágneses magrezonancia méréseken alapuló (NMR: Nuclear Magnetic Resonance) spektroszkópiai módszert fejlesztettek ki, amellyel pontosabban, könnyebben és gyorsabban lehet egy rendezetlen fehérje működését feltérképezni. Ez lehetővé teszi az eddig feltáratlan, vagy nehezen tanulmányozható biokémiai folyamatok jellemzését is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.