Egy hét kultúra 2022/36.

  • Narancs
  • 2022. szeptember 7.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

VÁROS Sürgős elbírálással szeretné felvenni az UNESCO a világörökségi listára Odesszát. A dél-ukrajnai kikötőváros és műemlékei folyamatosan veszélynek vannak kitéve az orosz támadások miatt, a várost több tüzérségi támadás is érte a háború kezdete óta. Az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete már jelenleg is anyagi támogatást nyújt ahhoz, hogy Odessza múzeumainak műkincseit megvédjék, valamint digitalizálják, de most kifejezetten arra is felkértek szakértőket, hogy segítsék és támogassák Ukrajnát a világörökségi nevezés benyújtásában, hogy azután mielőbb sor kerülhessen az elbírálásra. Odessza területe ugyanis már a bronzkor óta lakott volt, a mai város alapítását 1794-re teszik, mára pedig Ukrajna egyik legnépesebb településévé vált. Legismertebb látványosságai közé tartoznak az egykori neves (és tehetős) családok, a Tolsztojok, a Voroncovok és a Potockiak palotái, valamint a hatalmas Patyomkin lépcső (Primorszki lépcső). A 200 lépcsőfoknyi építmény 1837 és 1841 között készült, és Szergej Eizenstein 1925-ös filmje, a Patyomkin páncélos óta a város ikonikus nevezetességének számít.

 

GYŰJTEMÉNY A British Museumra szállt a tavaly elhunyt hongkongi műgyűjtő-üzletember, Sir Joseph Hotung rendhagyó értékű kínai porcelán- és jádegyűjteménye. A hagyaték az egyik legjelentősebb adomány, amelyhez a londoni intézmény valaha hozzájutott. A milliárdos már korábban is fontos szerepet játszott a múzeum életében, évtizedekkel ezelőtt több millió fontot adományozott a kínai és dél-ázsiai régiségeket bemutató szárny kialakítására, amelyet 1992-ben maga II. Erzsébet adott át, és azóta is Hotung nevét viseli. Vélhetően itt kap helyet majd az a kollekció is, amely a gyűjtő halála után már a múzeum tulajdonát képezi, és amely 246 jádeszobrot, 15 rendkívül finom Jüan-dinasztiabeli (1279–1368) és Ming-dinasztiabeli kék-fehér porcelánt, illetve egy bódhiszattva fejet ábrázoló szobrot is magába foglal. A műkincseket a múzeum közlése szerint az elkövetkezendő hónapokban már a nagyközönség is megtekintheti.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Egy valódi hős

Superman a legamerikaibb kép­regényhős. Olyan, amilyennek az Egyesült Államok látni szeretné magát: erős és segítőkész, igazság­osztó és főként legyőzhetetlen.

Odavetve

  • - turcsányi -

Philip Barantini a technika ördöge, nyilván. Egysnittes rendező.

Kígyó a keblen

A gazdag értelmiségiek napszítta tengerparti nyaralói rendszerint az erkölcsök lazulásának, sötét titkok napvilágra kerülésének, legrosszabb esetben családok széthullásának színterei.

Az illúzió feltárása

A kezdetben monokróm festményeket készítő művész a kilencvenes évek végén radikális fordulattal olyan fotókat kezdett készíteni, amelyek a tömegmédia által megjelenített eseményeket „ábrázolják”.

Világok harca

Eva (Szitás Barbara) visszavonultan élő érett szépasszony, akit csak látszólag elégít ki, hogy a közeli botanikus kertbe jár virágokat festeni, a szíve mélyén férfitársaságra vágyik.

A tizedik király

Február végén, életének 88. évében elhunyt Borisz Szpasszkij, a sakktörténet 10. világbajnoka, vagyis a „sakk királya”, ahogy a trónon ülő aktuális bajnokot már több mint száz éve nevezik.

Az olvasóhoz

  • Narancs

Mára az Orbán-rezsim kimerítette minden intellektuális erőforrását, kifogyott minden ötletből. Ha hozzányúl valamihez, az azért romlik el, ha nem nyúl hozzá, azért.

Agónia

Óriási, rá és a hatalmára nézve talán végzetes politikai hibát követett el Orbán Viktor azzal, hogy a politikai ellenfeleit, valamint tőle független közéleti és hivatali szervezeteket és azok tagjait el- és kitakarítandó, azaz kiirtandó poloskának nevezte március 15-én. Az elhangzottak kimondatlanul is sugallják azt, hogy valójában az ország minden olyan állampolgárát poloskának tekinti, aki őt a hatalomból leváltani kívánja.

Skarlát betűs ország

Múlt szombaton, március 15-én Magyarország az 1848-as forradalmának és szabadságharcának 177. évfordulóját ünnepelte meg. Ez az egyik legnagyobb ünnepe Magyarországnak. Kitüntetett időpillanat, amelyben mindenki büszke lehet magára, arra, hogy milyen nagyszerű elődei voltak, s hogy milyen példa szerint élheti az életét, építheti a hazáját.