Egy hét kultúra 2022/43.

  • Narancs
  • 2022. október 26.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ÉLETMŰ Magyarországon először rendeznek átfogó kiállítást El Greco műveiből. A Szépművészeti Múzeum őszi nagy dobásának számító tárlat október 28. és február 19. között látható, és a célja az, hogy áttekintse az eredetileg Domenikosz Theotokopulosz néven született festő életművét. El Greco (1541–1614) az akkor Velence fennhatósága alá tartozó Krétán született, vélhetően a ferenceseknél tanult, majd Itáliába utazott, ahol a kor legnagyobb festőinek munkáit tanulmányozhatta. Először Rómában, majd Spanyolországban próbált érvényesülni, az előbbi helyen kevesebb, az utóbbin nagyobb sikerrel. Toledóban ugyanis már jelentős megbízást kapott a katedrális felújítási munkálataiban, majd egész festői életműve itt teljesedhetett ki. Ezen az úton visz végig maga a tárlat is, mintegy ötven alkotáson keresztül bemutatva El Greco stílusának és formai komplexitásának fejlődését. A kiállításon fontos szerepet kap az intézmény mind az öt, saját tulajdonban levő El Greco-festménye, közülük is kiemelik a Gonzaga Szent Alajos képmása című képet, amely júniusban, mintegy 3,6 millió dollárért került a múzeum tulajdonába. Emellett több mint negyven magán- és közgyűjteményből érkeznek alkotások, például a Krisztus megkeresztelése a madridi Pradóból, a Szent Lajos francia király egy apróddal a párizsi Louvre-ból és A kufárok kiűzése a templomból a londoni National Galleryből.

 

SZATÍRA A Srí Lanka-i Shehan Karunatilaka nyerte el az idei Booker-díjat a The Seven Moons of Maali Almeida (Maali Almeida hét holdja) című regényéért. A szatirikus mű egyfajta „túlvilági noir”, ahogy a díj döntnökei fogalmaztak. A természetfeletti történet ugyanis a Srí Lanka-i polgárháború idején játszódik, főszereplője pedig egy fotós, aki meghal, de egy hetet kap rá, hogy a barátait meggyőzze arról, hogy megkeressék a fotóit, és így fényt derítsenek a harcok alatt zajló brutalitásra. Az 1975-ben született szerző a regényről azt mondta, még 2009-ben döntötte el, hogy írni fog egy kísértethistóriát a szülőhazájában dúló konfliktusról, akkor ugyanis komoly viták zajlottak arról, hogy a polgárháború alatt hány civil halt meg és kinek a hibájából. A díjnyertes mű Karunatilaka negyedik könyve, de már első, 2010-ben megjelent regényét, a Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew-t is több díjjal jutalmazták.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.