Egy hét tudomány 2022/43.

  • Narancs
  • 2022. október 26.

Interaktív

Rövid hírek: légkör, gén, szaurusz...

OSZLOP Lélegzetelállító felvételeket készített a James Webb űrtávcső közeli infravörös kamerája (NIRCam) az egyik legizgalmasabb, egyben leglátványosabb kozmikus képződményről. A Teremtés Oszlopainak is nevezett, eredetileg még 1995-ben a Hubble űrtávcső WFPC2 műszere által megörökített, csillagközi porból és gázból álló nyúlványok a Kígyó (Serpens) csillagképben, tőlünk 6500 fényévre található Sas-köd (Messier 16) részét képezik, és körülöttük (részben éppen az oszlopok anyagából kiindulva) intenzív csillagkeletkezés zajlik. Az oszlopok annak nyomán keletkeztek, hogy a frissen létrejött kékesfehér fényű O és B típusú csillagok intenzív ultraibolya sugárzást bocsátanak ki, továbbá erős csillagszelet keltenek, amely környezetükből elfújja a kevésbé sűrű anyagot. A sűrűbb anyagból álló, kiterjedt zárványok képesek ellenállni a csillagközi eróziónak: ezek szinte pajzsként védik (árnyékolják) a mögéjük kerülő anyagot az intenzív sugárzástól és csillagszéltől, aminek eredményeként sötét, agyarszerű nyúlványok figyelhetők meg a mostani felvételen is. A Webb által készített képen felfedezhetők az újonnan keletkezett csillagok is – ragyogó vörös gömbökként láthatók az egyik porból álló oszlop előtt.

 

HOLD Két csóva alakult ki a Dimorphos aszteroida-holdacska körül, miután a NASA DART (Double Asteroid Redirection Test) űrjárműve még szeptember 26-án szándékosan belecsapódott egy aszteroida eltérítését célzó manőver során. A NASA és az ESA Hubble űrtávcsövének sikerült megörökítenie, hogy a 160 méter átmérőjű kis égitest nyomában két porból álló faroknyúlvány alakult ki. A Dimorphos a nálánál kissé nagyobb, 780 méter átmérőjű Didymos aszteroida körül kering: a becsapódás nyomán a Dimorphos eredeti, 5 perc híján 12 órás keringési idejét 32 perccel sikerült lerövidíteni, így a kettős rendszer mozgása és pályája is módosult. A kutatók korábban is számoltak nagyobb mennyiségű anyag kidobódásával, ám a két csóvaszerű nyúlvány kialakulása (pláne a második, északi farok létrejötte október 2. és 8. között) meglepte a kutatókat – habár hasonló jelenség megfigyelhető üstökösöknél és aktív aszteroidáknál.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A régi olaszos hangulat

Orbán Viktor elfoglalásról, visszafoglalásról beszélt Matteo Salvini pártjának buliján, miközben az általa vezetett ország éppen most szegényedik el. Kicsit elmorfondíroztunk azon, miről is van szó.