Egy hét kultúra 2023/20.

  • Narancs
  • 2023. május 17.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

SVÉD DUPLÁZÓ Svédország győzelmével ért véget a 67. Eurovíziós Dalfesztivál Liverpoolban, miután Loreen, a 39 éves svéd énekes-dalszerző a zsűri és a közönség szavazatai alapján 583 pontot kapott Tattoo című dalával. A marokkói felmenőkkel rendelkező énekesnő másodszor nyerte meg az Eurovíziós Dalfesztivált, első győzelmét 2012-ben aratta Bakuban a Euphoria című számmal. Ezzel ő lett a második előadó – és az első nő – a verseny történetében, aki kétszer is nyerni tudott, hiszen ez eddig csak az ír Johnny Logannek sikerült a nyolcvanas években. Loreen győzelme azt is jelenti, hogy a jövő évi fesztivál házigazdája Svédország lesz, ráadásul éppen ötven évvel azután, hogy az ABBA Waterloo című dalával 1974-ben megszerezte az első helyet. A BBC adatai szerint a május 13-i, éjszakába nyúló döntőt átlagosan 9,9 millió néző követte élőben. A tavalyi győztes Ukrajna – a rendezés jogáról az orosz invázió miatt kellett lemondania Nagy-Britannia javára – a hatodik helyen végzett. A TVORCHI elektronikus zenei duó tagjainak szülővárosát az adás ideje alatt érte orosz rakétacsapás.

STRANDON Klasszikusokat és moderneket felvonultató kiállítással készül május 22-i művészeti aukciójára a Kieselbach Galéria. A különleges anyagban felfedezésszámba menő alkotások és művészettörténeti ritkaságok egyaránt szerepelnek. Árverésre kerül többek között Vaszary János érett korszakából származó egyik fő műve, az 1928 körül készült Strandon. A zsibongó tengerparti nyaralók világát megörökítő életkép nemcsak a Strand-ciklus legintenzívebb darabja, de az 1929-es barcelonai világkiállítást is megjárta. A tárlaton látható még Ék Sándor kubizmussal rokonítható 1919-es kompozíciója és Scheiber Hugó expresszionista korszakából származó, 1922 körüli Önarcképe is, valamint külön – 16 nevet felsorakoztató – válogatás hívja fel a figyelmet a női alkotásokra. A kínálatban 150 év után egy művészettörténeti ritkaság is felbukkant, Paál László és Munkácsy Mihály Eső után, őszi hangulat című alkotása 1873-ból. A képen a barbizoni erdő látható Paál tolmácsolásában, egy feljegyzés szerint a figurákat azonban Munkácsy Mihály festette a tájképre. Az aukciót megelőző kiállítás május 21-ig látható a Kieselbach Galériában.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.