Egy hét tudomány 2023/20.

  • Narancs
  • 2023. május 17.

Interaktív

Rövid hírek: vulkán, ciklon, kávé...

PÁRA Vízpárát talált a James Webb űrtávcső egy közeli exobolygó körül: a kutatók azonban még nem tudták eldönteni, hogy a kőzetbolygó vagy annak központi csillaga volt-e a jelek forrása. A NASA/ESA/CSA James Webb űrtávcsöve a 26 fényévnyire található GJ 486b jelű exobolygót tanulmányozta: ez az égitest a csillag lakhatósági zónájánál beljebb kering, felszíni hőmérséklete 430 Celsius-fok, az űrtávcső közeli infravörös hullámhossztartományban működő NIRSpec spektrográfja mégis vízpára jelenlétét mutatta a rendszerben. Ha ez a vízpára a bolygóhoz tartozik, akkor megállapítható, hogy még az említett perzselő forróság mellett is képes lehet egy kőzetbolygó légkört fenntartani egy vörös törpecsillag mellett. Noha vízpára jelenlétét korábban már sikerült a Naprendszeren túli gázóriásokon kimutatni, kőzetbolygók légkörében eddig még nem találtak vizet. A felfedezés komoly áttörést is jelenthet, ám a vizsgálatban részt vevő kutatók is hangsúlyozzák, hogy egyelőre nem tisztázott a vízpára rendszerbeli eredete.

VULKÁN Sikerült feltárni a vulkánkitörések talán legpusztítóbb jelensége, a turbulens blokk- és hamuárak (a piroklaszt árak leggyakoribb és legpusztítóbb típusa) létrejötte és mozgása mögött álló fizikai folyamatokat – a kutatócsoport cikke a Nature Communications folyóiratban jelent meg. Olyan mechanizmust azonosítottak, amely nagy mértékben csökkenti a sűrű vulkáni keverékek súrlódását, lehetővé téve a nagy sebességű mozgást. A szerzők által töredezettség okozta fluidizációnak elnevezett folyamat nyomán a forró piroklaszt törmelékárak alaprétege folyadékszerű viselkedést mutat. Ezt a hatást a keverék gyors tömörítése és a finom részecskék közötti nyomás növekedése váltja ki, miután a nagy tömbök elporlottak. A megnövekedett folyékonyság, párosulva a nagy mennyiségű – gyakran millió tonnányi – vulkáni anyaggal, az oka annak, hogy a piroklaszt árak nagy sebességgel, sűrű lavinákként messzire eljuthatnak, és mindent elpusztítanak, ami az útjukba kerül. Az eredmények feltárják azt a mechanizmust, amely lehetővé teszi, hogy a vulkánkitörések során kibocsátott, kőzettörmelékből, vulkáni „hamuból” és gázokból álló sűrű, perzselő piroklaszt árak akár több száz kilométer per órás sebességgel haladjanak.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Négy hidat elfoglaltak a tüntetők Budapesten

  • narancs.hu

A rendőrök egy idő után hirtelen levonultak a hidakról, ahol csak a demonstrálók maradtak. A legkitartóbbakat, akik éjszakába nyúlóan ott voltak, végül igazoltatták, ezzel pedig véget is ért a hídfoglalásba nyúlt tüntetés.

Egy szatyor fing-e vagy?

Ebben az országban alighanem Sulyok Tamásnak lenne a legtöbb esélye szabad embernek lenni, és visszautasítani azt a dilemmát, amit ez a rendszer a magyar népnek kínál.