Egy hét kultúra 2023/3.

  • Narancs
  • 2023. január 18.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

GLÓBUSZ Január 10-én tartották meg az idei, 80. Golden Globe gálát. Az est nagy nyertese Steven Spielberg lett, aki immár nyolcadik és kilencedik aranyglóbuszát vihette haza, The Fabelmans című önéletrajzi filmje ugyanis a legjobb dráma és a legjobb rendező díját is kiérdemelte, beelőzve az Avatar 2-t, az Elvis Presley életéről készül Baz Luhrman-filmet és a Top Gunt is. A legjobb vígjáték/musical díját Martin McDonagh The Banshees of Inisherin című filmje kapta. A televíziós kategóriákban az Abbott Elementaryt, a The White Lotust és a House of the Dragont választották a legjobbaknak. A sorozatok színészei közül a Globe-ot Jeremy Allen White (The Bear) és Zendaya (Eufory) nyerte el, míg a filmes kategóriákban Colin Farrell (The Banshees of Inisherin), Cate Blanchett (Tár), Michelle Yeow (Everything Everywhere All at Once), Austin Butler (Elvis) és Kevin Costner (Yellowstone) kapta az elismerést. Mindemellett díjazták Guillermo del Torót a Pinocchióért, Eddie Murphyt pedig a Cecil B. DeMille-életműdíjjal tüntették ki.

 

LELET Kolozsvár legrégebbi freskói lehetnek azok az ábrázolások, amelyre a Farkas utcai református óparókia egykori tanácstermében találtak. Az úgynevezett Herepei-házban a felújítások során bukkantak a falfestményekre. Kiss Lóránd falkép-restaurátor és Weisz Attila művészettörténész szerint a freskók kivételes művészettörténeti jelentőséggel bírnak, ugyanis a késő reneszánsz korból eddig nem került elő más hasonló alkotás a városban. A munkálatok során két falképréteget is feltártak, ezek egyike a 17. század közepén, a másik a 18. század közepén készülhetett. A korábbi réteg ábráit egyelőre nem tudták pontosan meghatározni, ám a későbbi rétegen kivehetők a boltozaton és az oldalfalakon található latin és magyar nyelvű, vélhetően moralizáló feliratok, illetve az ezeket övező virágos ornamentika. A kutatók fontosnak tartanák, hogy a jövőben folytatódhasson a falfestmények teljes feltárása. A tervek szerint a ház a felújítás után ifjúsági központként működik majd, de a freskókat megtekinthetővé teszik a látogatók számára.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.