Egy hét kultúra 2023/41.

  • Narancs
  • 2023. október 11.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

PRIMANIMA Október 11-én kezdődött a 11. Primanima Nemzetközi Elsőfilmes Animációs Fesztivál ­Budaörsön, ahol szombatig a Berlinalét, Cannes-t és Annecyt megjárt animációké, illetve a fiatal alkotóké a főszerep. A fesztivál fő programja a Fiatal rendezők versenye, amelynek keretében számos magyar alkotással is találkozhatnak a nézők. Látható lesz egyebek közt Erhardt Domonkos Berlinalén díjazott diplomafilmje, a Szemem sarka, Buda Flóra Anna „szociopornója”, az Arany Pálma-díjas és a Szarajevóban is ­díjazott 27, valamint Hegyi Olivér legújabb alkotása, a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon a legjobb rövidfilm díjával elismert A szív kertje című animáció. A Mesterek elnevezésű versenyprogramban olyan rövidfilmes rendezők legújabb alkotásait mutatják be, akik már túl vannak első – vagy sokadik – rendezésükön, és természetesen az idén sem maradhat el a gyerekfilmes szekció. Ráadásul ezúttal egy új versenyprogram, a Sziluettek is bemutatkozik a fesztiválon, ebben kísérleti, provokatív és rendhagyó animációs rövidfilmeket vetítenek.

AZONOSÍTOTT REMBRANDT A Sotheby’s aukciósház londoni árverésén kerül kalapács alá az a festmény, amelyről csak egy korábbi tulajdonosváltást követően derült ki, hogy nem pusztán a Rembrandt körül csoportosuló alkotók egyike, hanem maga a németalföldi mester festette. Ez a felfedezés természetesen jelentősen megemelte a kép becsült árát: míg egy 2021-es amszterdami aukción A királyok imádása című képet 10–15 ezer ­euróra (3,8–5,8 millió forint) taksálták, a december 6-ra meghirdetett árverés tételei között már 10–15 millió font (4,5–6,7 milliárd forint) közötti értékkel szerepel. A festmény néhány évvel ezelőtt egy németországi magángyűjteményből került a Christie’s aukciósházhoz, majd a hollandiai árverésre, ahol ugyan mint Rembrandt köréhez köthető festményként hivatkoztak csak rá, végül mégis az előzetesen becsült ár többszöröséért kelt el. A Sotheby’s szakértője, George Gordon ezek után kereste meg a győztes ajánlattevőt, majd 18 hónapig tartó vizsgálat során, többek között infravörös képalkotási technika segítségével mutatta ki, hogy a festmény Rembrandt alkotása.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.