Egy hét kultúra 2023/48.

  • Narancs
  • 2023. november 29.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

BOOKER-DÍJ Prophet Song című regényével az ír származású Paul Lynch nyerte el az idén az angol nyelvű irodalom legrangosabb elsimerését, a Booker-díjat. A zsűri indoklása szerint a „megrázó és igaz” történet „a jelen társadalmi és politikai szorongásait rögzíti”. A 46 éves szerző ötödik kötetében egy elképzelt, disztópikus Írország ­vízója jelenik meg, amely a totalitarizmus felé sodródik. A Dublinban játszódó cselekmény egy család történetét beszéli el, akiknek ebben a veszélyekkel teli új világban kell szembenézniük a demokratikus normák széthullásával. Az 50 ezer font (közel 22 millió forint) pénzjutalommal járó elismerést a limericki születésű szerző néhány nappal azt követően vehette át, hogy az ír fővárosban heves bevándorlásellenes tiltakozások robbantak ki, miután egy algériai származású férfi többeket megkéselt egy ­iskola előtt, a zsűri elnöke szerint azonban ezek az események nem befolyásolták a döntést. Paul Lynch a ­díjátadón elmondta, nem tartja magát politikai írónak, a jutalom egy részét pedig jelzáloghitelére költi.

MŰVÉSZÉLET Az Európai Parlament november 21-i strasbourgi ­plenáris ülésén elfogadta a művészeti, kulturális és kreatív ágazatokban dolgozó szakemberek élet- és munkakörülményeinek javítását célzó uniós intézkedésekre vonatkozó javaslatait. A parlament olyan keretrendszer létrehozására szólította fel az Európai Bizottságot, amely jogalkotási és egyéb eszközöket kombinálva javítja a szociális és szakmai feltételeket, ezzel minden uniós művész és kulturális szakember számára méltányos és egyenlő helyzetet teremt. A képviselők azt szeretnék, ha a keret egyebek mellett magában foglalná a kulturális és kreatív ágazatokban dolgozó szakemberek tisztességes munkakörülményeit és a foglalkoztatási jogállás meghatározására vonatkozó irányelvet, továbbá kiigazítaná a kreatív és kulturális szakembereket finanszírozó uniós programokat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.