AJTÓ Egyes feltételezések szerint akár Bonaparte Napóleon akasztásának fantáziája is szerepelhet a délkelet-angliai Kent megyében található doveri kastély egyik, az elmúlt mintegy száz évben csak igen nehezen megközelíthető tornyában „szolgáló”, megannyi rajzocskával és felirattal telefirkált faajtón. A több mint 50 „graffitit” – amelyekre a régészek csak a fát borító vastag festékréteg eltávolítása után bukkantak rá néhány évvel ezelőtt – az erődben állomásozó angol katonák vésték az ajtóba az 1790-es években, amikor Nagy-Britannia háborúban állt Franciaországgal. Az egyszerű deszkaajtó felületén egyebek mellett egy vitorlás hajó, egy stilizált kereszt és kilenc akasztási jelenet is látható, köztük egy jellegzetes kétszarvú kalapban kivégzett alakkal. A kastélyt fenntartó English Heritage történészei szerint a jelenetek mindegyike különböző kezek munkája volt, az egyértelműen tiszti egyenruhát viselő figurával kapcsolatban pedig az is felmerült, hogy Napóleont ábrázolja. A 18. században őrhelyként szolgáló Szent János-torony ajtaja júliustól tekinthető meg a kastély kiállításán.
TAVASZI AUKCIÓ Vaszary János Parkban című képe a magyar tavaszi aukciós szezon legsikeresebb alkotásaként 150 millió forintért kelt el a Kieselbach Galéria árverésén. Vaszary János Park-sorozatának 1933 körüli darabja külföldi magángyűjteményeket megjárva érkezett vissza Magyarországra. A más változatokban is ismert alkotás – amelyen a tatai villa kertjében beszélgető nőalakok láthatók – 95 millió forintos kikiáltási árról indulva végül a szezon rekordját hozó 150 millió forintért kelt el. A galéria tájékoztatása szerint Vaszary számos más műve, köztük színezett litográfiái esetében is heves licitharc alakult ki, megtöbbszörözve az alkotások kikiáltási árat. A május 16-i árverésen a két világháború közötti időszak képviselői közül saját korabeli sikereihez méltó áron, 34 millió forintért kelt el Pekáry István Udvarlás (1933) című képe, új életműrekordot állítva be a római iskola alkotójánál. Ugyancsak rekordnak számító 38 millió forintért talált gazdára a nemzetközi filmiparban világhírűvé váló Korda Vince fiatalkori, párizsi csendélete is.
DEDIKÁCIÓK Közel 2 millió forintért kelt el József Attila 1931-es, Döntsd a tőkét, ne siránkozz című verseskötetének (hibásan) dedikált példánya az Antikvárium.hu májusi online árverésén. A könyv eredeti kiadása nagy ritkaságnak számít, dedikációval ellátott darab pedig még árveréseken sem gyakran bukkan fel, a költő negyedik, izgatás vádja miatt a megjelenése után nem sokkal betiltott kötetének példányait ugyanis annak idején elkobozták. A most elkelt darabot a gyűjtők számára még különlegesebbé teszi, hogy a szerző dedikációjában pontatlanul írta a címzett nevét: a baloldali értelmiség köreiben mozgó Pollatschek Sándorné helyett Pollacsek Sándorné szerepel a címoldalon. A dedikált könyvek aukcióján ezúttal 223 egyedileg válogatott tételre lehetett licitálni. József Attila kötete mellett gróf Apponyi Albert emlékirata és Gárdonyi Géza A láthatatlan ember című regénye is bőven egymillió forint felett talált gazdára, míg egy szovjet űrhajósok, mások mellett Jurij Gagarin kézjegyével ellátott kiadványért valaki 777 ezer forintot fizetett.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!