Egy hét kultúra 2024/29.

  • Narancs
  • 2024. július 17.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

TEMPLOMTŰZ Tűz ütött ki július 11-én a roueni székesegyház felújítás alatt álló huszártornyában. A normandiai város polgármestere nem sokkal a tűz kitörése után feltöltött egy képet az X közösségi oldalra, amelyen jól láthatóan füst szállt fel a torony köré épített állványzatból. A helyi katasztrófavédelem vezetője később elmondta, a tűz elsősorban a munkálatokhoz használt műanyagot érintette, helyi híradások szerint a székesegyházat nem érte komoly károsodás. A tűzoltósághoz délben érkezett riasztás, kora délutánra pedig sikerült is megállítani a tűz terjedését. A 12. században épült gótikus katedrális Rouen legismertebb műemléke, Claude Monet francia impresszionista festőművész több képén is megörökítette. A 16. század elején a templomot megmagasították, 1544-ben egy fából és ólomból készült huszártornyot építettek rá, ám azt 1822-ben villámcsapás érte, ezért egy 151 méter magas, öntöttvasból készült új huszártoronnyal helyettesítették, amivel Franciaország legmagasabb templomtornya lett, rövid ideig pedig a világ legmagasabb épülete is volt.

 

ÍTÉLET Az orosz katonai bíróság július 8-án hat év börtönre ítélte Szvetlana Petrijcsuk drámaírót és Jevgenyija Berkovics színházrendezőt Finyiszt, a fénylő sólyom című darabjuk miatt, amely a vád szerint „romantikus színben tüntette fel a terrorizmust”. A két színházi alkotót még tavaly májusban tartóztatták le a 2020-ban bemutatott előadás miatt, amely olyan orosz nőkről szól, akik szíriai dzsihadistákhoz mentek feleségül. A Human Rights Watch európai és közép-ázsiai igazgatóhelyettese az ítélethirdetés után az X-en azt írta, a két nőt „teljesen abszurd vádak alapján ítélték el egy tisztességtelen eljárás során, amely nyilvánvaló megtorlás Berkovics ellen, amiért felszólalt Oroszország ukrajnai háborúja ellen”. A Könyves Magazin cikke szerint Berkovics 2022-ben több olyan verset is írt, amelyek az ukrajnai orosz inváziót kritizálták, a költemények megjelenéséig pedig semmilyen retorziót nem vont maga után, hogy a vád alapját jelentő drámából már 2019-ben felolvasást rendeztek. A darabot ráadásul 2022-ben kétszeresen is díjazták az oroszországi Arany Maszk színházi fesztiválon.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.