Egy hét kultúra 2024/29.

  • Narancs
  • 2024. július 17.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt.

TEMPLOMTŰZ Tűz ütött ki július 11-én a roueni székesegyház felújítás alatt álló huszártornyában. A normandiai város polgármestere nem sokkal a tűz kitörése után feltöltött egy képet az X közösségi oldalra, amelyen jól láthatóan füst szállt fel a torony köré épített állványzatból. A helyi katasztrófavédelem vezetője később elmondta, a tűz elsősorban a munkálatokhoz használt műanyagot érintette, helyi híradások szerint a székesegyházat nem érte komoly károsodás. A tűzoltósághoz délben érkezett riasztás, kora délutánra pedig sikerült is megállítani a tűz terjedését. A 12. században épült gótikus katedrális Rouen legismertebb műemléke, Claude Monet francia impresszionista festőművész több képén is megörökítette. A 16. század elején a templomot megmagasították, 1544-ben egy fából és ólomból készült huszártornyot építettek rá, ám azt 1822-ben villámcsapás érte, ezért egy 151 méter magas, öntöttvasból készült új huszártoronnyal helyettesítették, amivel Franciaország legmagasabb templomtornya lett, rövid ideig pedig a világ legmagasabb épülete is volt.

 

ÍTÉLET Az orosz katonai bíróság július 8-án hat év börtönre ítélte Szvetlana Petrijcsuk drámaírót és Jevgenyija Berkovics színházrendezőt Finyiszt, a fénylő sólyom című darabjuk miatt, amely a vád szerint „romantikus színben tüntette fel a terrorizmust”. A két színházi alkotót még tavaly májusban tartóztatták le a 2020-ban bemutatott előadás miatt, amely olyan orosz nőkről szól, akik szíriai dzsihadistákhoz mentek feleségül. A Human Rights Watch európai és közép-ázsiai igazgatóhelyettese az ítélethirdetés után az X-en azt írta, a két nőt „teljesen abszurd vádak alapján ítélték el egy tisztességtelen eljárás során, amely nyilvánvaló megtorlás Berkovics ellen, amiért felszólalt Oroszország ukrajnai háborúja ellen”. A Könyves Magazin cikke szerint Berkovics 2022-ben több olyan verset is írt, amelyek az ukrajnai orosz inváziót kritizálták, a költemények megjelenéséig pedig semmilyen retorziót nem vont maga után, hogy a vád alapját jelentő drámából már 2019-ben felolvasást rendeztek. A darabot ráadásul 2022-ben kétszeresen is díjazták az oroszországi Arany Maszk színházi fesztiválon.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Post mortem

Az egész világot megrázó szörnyűségeknél gyakran előkerül a tettes ízlése – nem akarjuk elhinni, hogy egy átlagos ember is követhet el borzalmas dolgokat, keressük a furcsaságokat, az előjeleket, amelyeknek gyanúsnak kellett volna lenniük.

A szellemek ereje

  • - turcsányi -

Johnny Lobónak nehéz élete volt. Már a háború korai szakaszában megjárta Vietnamot, s hazatérve polgárjogi harcosnak állt; az indiánok jogaiért küzdött. 

A messzi káosz

„Mi ez az utazás nevű dolog? Miért nem hagyjuk abba idővel? Hát sosem nő be a fejünk lágya?” – tette fel ezt a három költői kérdést a szerző 2014-ben, utazós blogjának utolsó bejegyzésében.

Egy macska, egy lótusz

Egyiptommal és a fáraókkal krimitől a sorsjegyen át egészen a bútordarabokig bármit el lehetett adni már 100–150 évvel ezelőtt is. Az egyiptománia kutatása viszonylag fiatal terület, általában egyiptológusok vagy régészek, történészek foglalkoznak a témával, mellékprojektként. A fogalomba bármely egyiptomi motívum felhasználása beletartozik úgy is, hogy a kontextus teljesen független az egyiptomi kultúrától.

Kapupánik

A mai fiatalok már nem tudják mi az élet, se háborújuk, se békéjük, kapálni se tudnak, csak ülnek a számítógép előtt. Gyenge, menekülő generációt szült a korábbiak feszített, izzadságos munkája, elkényeztették őket. Az ilyenekből nem lesznek ’56-os hősök.

Futott két kört

A békemisszió a béke ügyét sajnos, és reméljük egyelőre, nem vitte mérhetően előre utolsó, múlt heti bejelentkezésünk óta, pedig azóta Kijiv, Moszkva és Hszi Csin-ping után Washingtont és az akkor még ép fülű Trump elnökjelölt urat is megjárta Orbán Viktor.

Visszacsatolás

Amikor Antall József a választási sikerének valahai eufóriájában azt találta mondani, hogy ő lélekben 15 millió magyar miniszterelnöke szeretne lenni, nagyot dobbant a nemzeti szű, vagy lélek. Hogy pontosan mire gondolt a felhevült költő, azt éppenséggel soha nem fogjuk megtudni.

„Mit írtál, szakácskönyvet?”

Bár már négy kötetet jegyez – egy beszélgetőkönyvet és több színpadi adaptációt –, még mindig zavarba ejti, ha írónak nevezik. Az Örkény Színház színészével a legújabb novelláskötete, a Kevert kapcsán így elsősorban az írásról beszélgettünk.

Zsákban futás a pálya mellett

Csák János helyét vette át az európai parlamenti és önkormányzati választás másnapján. Nem a lehengerlő víziók embere, inkább igyekvő háttérmunkás. Kérdés, hogy ez mennyi ideig lesz elég az életben maradáshoz.

„Egy dobásunk van”

Még a legpesszimistább várakozásokat is alulmúlta a 2017-ben nagy lendülettel indult párt szereplése az idei júniusi választásokon. Tompos Márton 3,7 százalékos pártot vesz át, ígérete szerint valami teljesen újat fognak kipróbálni.

Sarkadi utca, Berlin

Egy egész utcát uralt Berlinben az a prostituáltakat dolgoztató Békés megyei banda, amelynek tagjait emberkereskedelem miatt ítélte súlyos fegyházbüntetésre és vagyonelkobzásra a Gyulai Törvényszék.