Egy hét kultúra 2024/4.

  • Narancs
  • 2024. január 24.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

KÉPEK A PINCÉBŐL Marc Chagall és Pablo Picasso egy-egy festménye került elő egy antwerpeni épület pincéjéből. Chagall L’homme en prière (Az imádkozó ember) című művét és Picasso egyszerűen csak Tête (Fej) néven ismert kubista portréját 14 évvel ezelőtt, 2010 februárjában lopták el a Herzikovich család tel-avivi villájából. Az értékes festmények után folyó évtizedes nyomozásban 2022 végén jött áttörés, amikor a belga hatóságok fülest kaptak arról, hogy egy namuri műkincskereskedő eladásra kínálja a képeket. A rendőrség több hónapon át tartó megfigyelés után tartott házkutatást a 68 éves gyanúsított otthonában, és bár a férfi beismerte, hogy a birtokában vannak az alkotások, azt már nem árult el, hogy hol tárolja azokat. A keresést végül Antwerpenre is kiterjesztették, ahol egy korábbi ügyben érintett műkereskedés épületét is átkutatták. Az ellopott képeket ennek az épületnek a pincéjében, két lezárt fadobozban, sértetlen állapotban és az eredeti keretükben találták meg a nyomozók.

EGOT A hollywoodi színészsztrájk miatt a megszokottnál négy hónappal később, január 15-én rendezték meg a 75. Emmy-díjátadót, ahol az év legjobb amerikai televíziós produkciói között Elton John búcsúturnéján adott koncertjének élő közvetítését (Elton John Live: Farewell from Dodger Stadium) is díjazták. A 76 éves brit énekes-dalszerző – aki térdműtéte miatt nem tudott jelen lenni a gálán – ezzel elnyerte az EGOT státuszát, vagyis azon kevesek közé került, akik pályájuk során Emmy-, Grammy-, Oscar- és Tony-díjat is kaptak. Az ötszörös Grammy- és kétszeres Oscar-díjas Elton John mellett ez eddig mindössze 18 művésznek, mások mellett például Audrey Hepburnnek, Whoopi Goldbergnek és Andrew Lloyd Webbernek sikerült. Ben Winston, az Emmy-díjjal elismert koncert producere a trófea átvételekor felidézte, tisztában voltak vele, hogy „történelmi jelentőségű” show-n dolgoznak, mivel ez volt a zenész utolsó fellépése Észak-Amerikában, illetve a Disney első globális élő közvetítése. A Los Angeles-i Peacock Theaterben rendezett gálán a drámai mezőny legtöbb trófeáját az Utódlás című sorozat alkotói vehették át, míg a vígjátékok között A mackó tarolt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.