Egy hét kultúra 2024/48.

  • Narancs
  • 2024. november 27.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

SZÜRREALISTA REKORD Tizenegy percen át tartó licitháború után 121 millió dollárért (mintegy 47,2 milliárd forint) kelt el René Magritte 1954-ből származó L’empire des lumières (A fények birodalma) című festménye a Christie’s 20. századi műalkotásokat kínáló New York-i árverésén, november 19-én. Az aukciósház közlése szerint ez az ár nem csak az aukciós piacon az elmúlt néhány évben egyre népszerűbbé vált belga festőművész életművét tekintve, de az árverésen értékesített szürrealista alkotások történetében is világrekordnak számít. A most kalapács alá került kép, amely Magritte fény és árnyék összjátékával kísérletező sorozatának egyik darabja, korábban a romániai származású amerikai belsőépítész, a tavaly decemberben elhunyt Mica Ertegun magángyűjteményébe tartozott. Ugyanezen az estén árverezték el Ed Ruscha egyik 1964-es festményét is, a több mint 68 millió dolláros (nagyjából 26,5 milliárd forint) le­ütési ár a 86 éves amerikai pop-art festő esetében is életműrekordot jelent.

VIA VITAE Több millió euró értékű nemesfémet és drágakövet raboltak el fegyveresek egy francia múzeumból. Az elkövetők november 21-én délután törtek be a Paray-le-Monial városában található Musée du Hiéron kiállítására, ahol a polgármester beszámolója szerint a személyzeten kívül ekkor nagyjából húsz látogató tartózkodott. A tolvajok több lövést is leadtak, majd a múzeum legértékesebb műtárgya, a Joseph Chaumet párizsi ékszerész által 1904-ben készített, Krisztus életét bemutató kompozíció felé vették az irányt. A 2 méter magas, nemesfémekkel, drágakövekkel és elefántcsonttal díszített, Via Vitae néven ismert alkotást a francia kulturális minisztérium nemzeti kincsként tartja számon, becsült értéke pedig nagyjából 7 millió euró (több mint 2,8 milliárd forint). A rablók egy elektromos szerszámmal átvágták a szobrot védő páncélüveget, és a szoboregyüttesről több arany- és elefántcsont figurát, valamint smaragddíszt is magukkal vittek. A Musée du Hiéron az egyik legrégebbi a francia­országi vallási témájú műveket és kegytárgyakat őrző múzeumok közül, s az elmúlt években több alkalommal is tolvajok célpontjává vált.

TALLINN BLACK NIGHTS Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című alkotása nyerte el a gyerekeknek szóló filmek legjobbikának díját, a Tallinn Black Nights nemzetközi filmfesztivál Just Film Youth and Children’s Film Festival elnevezésű programjában. A holland–magyar koprodukcióban készült egész estés családi film nemzetközi premierjét az észt fővárosban rendezett A kategóriás filmes seregszemlén tartották, s azon a stáb és a vezető színészek is részt vettek. Az elsősorban gyerekeknek és fiataloknak szóló Just Film fesztivál huszonnégy éves története során egyebek közt olyan filmeket mutattak be itt, mint a Harry Potter-sorozat vagy az Alkonyat epizódjai. A Véletlenül írtam egy könyvet főbb szerepeiben Demeter Villő, Mátray László, Zsurzs Kati, Hárs Bonca, Rujder Vivien, Tenki Réka, Lovas Rozi és Mucsi Zoltán láthatók. A film a JUNO11 Distribution és az Emberi Jogi és Kulturális Alapítvány forgalmazásában január 16-án érkezik a hazai mozikba.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.