Egy hét tudomány 2024/48.

  • Narancs
  • 2024. november 27.

Interaktív

Rövid hírek: viking, nap, farkas...

KOGNITÍV A szervezet alacsony kalcium- és magnéziumszintje összefüggésbe hozható a gyengébb kognitív teljesítménnyel – állítja egy friss kutatás, amelyről a Nutrients folyóiratban jelent meg beszámoló. A kutatók a kognitív teljesítmény, valamint a vér magnézium- és kalciumszintje közötti összefüggést vizsgálták – abból indultak ki, hogy bár a kognitív hanyatlás az öregedés normális velejárója, de nem mindenkinél ugyanolyan mértékben megy végbe. Ahogy öregszünk, a gondolkodási képességek lassú romlása gyakori, ez azonban nem elkerülhetetlen, és nem is vezet feltétlenül demenciához. A kutatók vizsgálódásaik során direktebb megközelítést alkalmaztak: közvetlenül mérték a vér kalcium- és magnéziumszintjét – ez az önbevalláson alapuló felmérésekhez képest sokkal megbízhatóbb módszernek bizonyult. Vizsgálódásaik nyomán arra a következtetésre jutottak, hogy a mikrotápanyagoknak a vérből kimutatható alacsonyabb szintje a 60 év felettiek esetében egyértelműen kapcsolatba hozható a gyengébb kognitív teljesítménnyel, amit a tesztek is igazoltak. Ezen felül, korábbi kutatásokkal egyetértésben, azt találták, hogy az életkor, a testtömegindex (BMI) és a krónikus szívelégtelenség mind összefügg a gondolkodási képességek változásával.

VIKING Egészen más skandináv populációk népesítették be a Feröer-szigeteket, mint Izlandot, ráadásul a két benépesülési esemény kezdete között valószínűleg sok évszázadnyi idő is eltelt – állapította meg egy friss, genetikai alapú vizsgálat, amelyről a Frontiers in Genetics számolt be. A kutatók elemzéseik alapján igazolták azt a hipotézist, hogy nem is az i. sz. 800 körül érkező vikingek voltak az első megtelepülők a Feröer-szigeteken – az első hullámra valamikor az i. sz. 50 és 300 között kerülhetett sor –, elképzelhető, hogy kelták érkeztek a nem túl távoli Brit-szigetekről. Árpamagmaradványok és tőzeglápok analízise alapján két, a vikingeket megelőző letelepedési hullámot is azonosítottak – a második 500 és 700 között történhetett. A vikingek a genetikai vizsgálatok szerint a Skandináv-félsziget különböző részeiről érkezhettek, és nem mutatnak genetikai rokonságot az Izlandra érkező vikingekkel. Mi több, a kutatók azt is kiderítették, hogy megtelepedésük után már nem keveredett egymással az izlandi és a feröeri lakosság.

ÍRÁS Az eddigi legidősebb, 4400 éves alfabetikus írásnyomot fedezték fel régészek a nyugat-szíriai Tell Umm-el Marra lelőhelyen – az írást ujjnyi nagyságú agyaghengerbe karcolták: a felfedezésről a Johns Hopkins University archeológus professzora, Glenn Schwartz számolt be. A közepes méretű egykori település környékén kora bronzkori sírokat tártak fel: az egyik legjobban megőrződött sírboltban 6 csontvázat azonosítottak, mellettük arany és ezüst ékszerekkel, továbbá épen maradt cserépedényeket. Ezek mellett találták meg a régészek a négy, részlegesen kiégetett agyaghengert, rajtuk az egyértelműen alfabetikus írásként azonosítható (de még megfejtetlen) jelekkel. Mivel az ujjnyi agyaghengerek perforáltak, a kutatók nem zárják ki, hogy annak idején zsinórral valami nagyobb tárgyhoz voltak rögzítetve, afféle címkeként.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.