Egy hét kultúra 2024/9.

  • Narancs
  • 2024. február 28.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ARANY MEDVE A francia-szenegáli származású rendező, Mati Diop Dahomey című dokumentumfilmje kapta a legjobb filmnek járó Arany Medve díjat a 74. Berlini Nemzetközi Filmfesztivál (Berlinale) február 24-i díjkiosztóján. Az elismerést a nemzetközi zsűri elnöke, az Oscar-díjas kenyai származású színész-rendező, Lupita Nyong’o adta át Mati Diopnak, a gyarmati időkben elrabolt benini bronzkincsek visszaszolgáltatásáról szóló alkotásáért. Dokumentumfilmjében a szenegáli gyökerű rendező 26 műkincs visszatérését követte nyomon Franciaországból Beninbe. A többnyire európai múzeumokban található benini bronztárgyakat a gyarmatosítás idején rabolták el a mai Benin és Nigéria területén található egykori Dahomey királyságból, a 19. század végén. A legjobb főszereplőnek járó Ezüst Medve díjat Sebastian Stan román-amerikai színész vehette át az A Different Man című thrillerben nyújtott alakításáért, míg a legjobb mellékszereplőnek járó díjat Emily Watson brit színésznő kapta a Berlinale nyitófilmjeként vetített Small Things Like These című ír–belga drámáért. A legjobb rendező Ezüst Medvéjét Nelson Carlo de Los Santos Ariasnak ítélték oda Pepe című filmjéért.

FALFESTMÉNY Paul Cezanne egy eddig ismeretlen falfestményére bukkantak a francia impresszionista festőművész gyermekkori otthonának felújítása során, Aix-en-Provence-ban. A gipsz- és tapétarétegek alatt most felfedezett festmény immár a tizedik alkotás, amelyet a ház falán találtak. A kilenc, korábban feltárt kép mindegyike 1859 és 1869 között keletkezett, majd a ház 1899-es eladását követően vászonra került, azóta pedig a világ különböző múzeumaiban láthatók. Az újonnan felfedezett falfestmény Cezanne egyetlen alkotása, amely a Bastide du Jas de Bouffanban maradt. A kép maradványain szélben lobogó zászlók láthatók, feltehetően hajók árbócainak csúcsán, valamint a fal jobb oldalán egy épületsor. A Entrée du portnak (A kikötő bejárata) elnevezett mű a szakértők szerint 1868-ban keletkezhetett, s azután valószínűleg a ház új tulajdonosai fedték el.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.