Egy hét tudomány 2024/9.

  • Narancs
  • 2024. február 28.

Interaktív

Rövid hírek: gén, HIV, agy...

GÉN Az egyre bővülő genetikai adatbázisokban lévő, a későbbi vizsgálati eredményeket torzító szennyeződések kimutatására és a szennyezett genomadatok kitisztítására hozott létre új eljárást az a zömmel magyar tudósokból álló nemzetközi kutatócsoport, amely a Nature Communications folyóiratban publikálta eredményeit. A Nagy László (HUN–REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont) által irányított nemzetközi együttműködés keretében a szegedi kutatók elkészítettek egy teljesen új számítógépes szoftvert (ContScout), amely a korábban más csoportok által közzétett megoldásokhoz képest lényegesen pontosabban azonosítja be és távolítja el a genomi adatokban megbúvó szennyeződéseket, miközben a horizontális (azaz más élő szervezetektől származó) géntranszfer révén szerzett géneket, genetikai információt érintetlenül hagyja. A kutatók a 844 megvizsgált eukarióta genom több mint felében mutattak ki bizonyos mértékű szennyeződést, azok döntő többsége baktériumokból származott. A szennyeződés néhány esetben akkora mértéket öltött, hogy a közzétett genomadatokból egy második élőlény közel teljes genomja is rekonstruálható volt. A közzétett kézirat részletes példákon keresztül illusztrálja, milyen torzító hatással vannak a szennyező szekvenciák azokra a kísérletekre, amelyek egyedi géncsaládok, valamint élőlények evolúciós történetét kívánják feltárni.

NAPKITÖRÉS A jelenlegi napciklus eddigi legerősebb napkitörését, egy X6.3-as eruptív flert észlelt a NASA Solar Dynamics Observatory műholdja február 22-én este, magyar idő szerint 23 óra 34 perckor. Ennél hevesebb napkitörést utoljára 2017. szeptember 10-én detektáltak, az X8.2-es erősségű volt – a mostani szerencsére nem járt a Földre is veszélyes koronakidobódással. A mostani napkitörések legerősebbikét hét órán belül két X osztályú kitörés is megelőzte: ezek mindegyike csillagunk AR 3590-es napfoltcsoportjához köthető. A napkutatók figyelmeztetnek rá, hogy a jelenlegi napciklus 2025-ben elérkező csúcspontja felé közeledve az égitest felszíne egyre aktívabb, és egyre erősebb kitöréseket produkál. Ezek zömmel csak a nagyfrekvenciás kommunikációt érintik a Föld éppen napsütötte oldalán: az 1–30 megahertzes frekvenciatartományban jelentkeznek zavarok, mivel a napkitörések által kiváltott földmágneses viharok nyomán a rádióhullámok visszaverődés helyett elnyelődnek az ionoszférában. A mobilkommunikációt ugyanakkor nem érintik a kitörések, mivel a mikrohullámon (0,3–300 gigahertz frekvencián) zajló jeltovábbításhoz nincs szükség az ionoszféráról való visszaverődésre.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)