Egy hét kultúra 2025/6.

  • Narancs
  • 2025. február 5.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

GRAMMY-DÍJ Február 2-án tartották a 67. Grammy-gálát Los Angelesben, ahol a díjak átadása mellett a Kaliforniában pusztító tűzvész áldozatairól is megemlékeztek. Az este legfontosabb elismerését, az év albuma díjat Cowboy Carter című lemezéért Beyoncé (képünkön) kapta, akit a korábbi években négyszer is jelöltek már a kategóriában, de eddig egyszer sem győzedelmeskedett. A trófeát helyi tűzoltók adták át az énekesnőnek, akinek Miley Cyrus közreműködésével készített dalát is díjazták, emellett pedig első afroamerikai nőként vehette át a legjobb countrylemezért járó elismerést. Az idén Kendrick Lamar kapta a legtöbb díjat, összesen ötöt, a rapper Not Like Us című száma lett az év dala és az év felvétele is. A legjobb új előadónak járó aranygramofont Chappell Roan vihette haza, az idén nyáron a Sziget Fesztiválon szintén fellépő Charli XCX pedig három díjat is elnyert a pop kategóriában. A legjobb popalbumért járó trófeát viszont nem neki, hanem Sabrina Carpenternek (Short n’ Sweet) ítélték oda, míg az év raplemezéért Doechiit díjazták (Alligator Bites Never Heal).

BETÖRÉS Robbantásos betörés történt január 25-én hajnalban a hollandiai Assen városában található Drents Museumban. A tolvajok az értékes dák műkincseket bemutató időszaki kiállítást vették célba, amelyet a bukaresti román nemzeti történeti múzeummal közreműködve rendeztek meg a holland intézményben. A tárlat több tárgyát is ellopták, egyebek mellett a közel 2500 éves és 770 grammos coțofenești aranysisakot is, a Romániában előkerült egyik leg­régebbi dák kori leletet. A tárlat anyagát, összesen 673 darab dák arany- és ezüsttárgyat 18 romániai múzeumból szállították Hollandiába. Az eset után néhány nappal menesztették a bukaresti nemzeti múzeum igazgatóját, noha még vizsgálják, hogy voltak-e hiányosságok a Drents Museummal kötött szerződésekben. A holland rendőrség napokig tartó hajtóvadászat után múlt szerdán azt közölte, három embert tartóztattak le a betöréssel összefüggésben.

LÁTVÁNY-TÁR Január 29-én, Kemény Henrik bábművész születésének 100. évfordulóján adták át a csaknem két évtizeden át tartó elő­készületek után elkészült Vitéz László Interaktív BábTér Látvány-Tárat a debreceni Vojtina Bábszínház Kálvin téri épületének első emeletén, ahol szakszerű tárolási körülmények közé került a Korngut-Kemény család hagyatéka. Kemény Henrik 2006-ban hagyta a maga által alapított Korngut-Kemény Alapítványra három generáció bábművészetének szellemi és tárgyi emlékeit. A Látvány-Tárnak helyet adó lakás 2020-ban került a bábszínház tulajdonába, a műtárgyvédelmi előírásoknak megfelelően felújított helyiségekben az elmúlt fél évben helyezték el a Korngut-Kemény-hagyaték kiállításon nem szereplő bábjait, bábos kellékeit és dokumentációit. A gyűjtemény darabjai közt százéves, fából faragott báb, mini Vitéz László, filmfelvevő kamera, csokidobozból készült makettek és eredeti bábrajzok is megtalálhatók.

BIDF Rekordnézőszámmal zárult a január 25. és február 2. között megrendezett 11. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF). A fesztivál keretében Budapesten és tizenegy vidéki városban összesen hatvan filmmel és több mint kétszáz vetítéssel várták az érdeklődőket. A szemle díjait február 1-jén adták át, az elismerésekről nyolc versenykategóriában több mint negyven zsűritag döntött, akik hat kategóriában egy fődíjat és egy különdíjat is kiosztottak. A külföldi alkotások mellett a szombati díjátadón három magyar alkotás is elismerésben részesült. A magyar versenyprogram fődíját Csáki László Kék Pelikanja, a különdíjat pedig Varga Ágota Láthatatlan kötelek című filmje kapta, míg Zurbó Dorottya (képünkön) Arun Bhattaraijal közösen készített, A boldogság ügynöke című dokumentumfilmje a Hétköznapi vágyak szekcióban nyerte el a fődíjat.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.