Egy hét tudomány 2025/6.

  • Narancs
  • 2025. február 5.

Interaktív

Rövid hírek: macska, viszket, monoxid...

FÜL Képesek vagyunk használni korábban csökevényesnek hitt fülmozgató izmainkat is, ha a zajban nehezen tudunk kihallani valamit – a felfedezésről a Frontiers in Neuroscience magazinban számoltak be kutatók. A fülizmok aktív használata, ami együtt járna azzal, hogy mozgatni tudnánk a fülünket, segíthetne abban, hogy jobban tudjuk észlelni a fontos hangokat. Ezen izmok révén megváltoztat­ható a fülkagyló alakja, illetve orientációja is, ezzel is segítve a hangok becsatornázását a hallórendszerbe. Habár úgy tudtuk, hogy őseink már évmilliókkal ezelőtt felhagytak a fülmozgató izmok használatával, s ezek azóta is csökevényesek, az Universität des Saarlandes kutatói egy hosszú kísérletsorozat nyomán igazolták, hogy fülizmaink igenis aktiválódnak, amikor egymással is versengő hangokat (a kísérletben egy hangoskönyvet, illetve ezt különböző térirányokból zavaró podcastokat) próbálunk megkülönböztetni. A vizsgálatokban az érintett izomcsoportok elektromos aktivitását monitorozták: főleg a fülkagyló felett található (superior) fülmozgató izmokét, arányban azzal, mennyire nehéz kihívás elé állította a feladat az alanyok hallórendszerét. Igaz, a kutatók szerint is kétséges, hogy a mért minimális izomaktivitás valóban segítette-e az alanyokat a hallásban.

VISZKET Segítheti a szervezetünket a bakteriális felülfertőzés elleni küzdelmében, ha vakarni kezdjük az irritált, viszkető bőrfelületet – állítja egy friss, genetikailag módosított egereken végzett kísérleteken alapuló, a Science-ben publikált kutatás. A tudósok abból indultak ki, hogy a viszkető felület megvakarása jó érzést kelt, így vélhetőleg van valamilyen élettani haszna is, habár sokszor látszólag csak ront a megvakart bőrfelület állapotán. A tesztek nyomán kiderült, hogy a vakaródzás a fájdalomérzékelő idegsejtek aktiválása, illetve a kötőszövetben található hízósejtek ingerlése révén akár súlyosbíthatja is a gyulladást, ám közben támogatja az immunrendszert is, például a felülfertőzést okozó Staphylococcus aureus baktériumok elleni küzdelemben. Ezen felül az amúgy is jóleső vakaródzás még abban is segíthet, hogy helyreálljon a bőrfelület baktériumflórájának megbomlott egyensúlya.

ÉLET Potenciálisan élettanilag is fontos vegyületeket: aminosavakat, aromás szénhidrogéneket és különféle sókat találtak a kutatók a Bennu aszteroi­dáról (avagy kisbolygóról) származó minták elemzése nyomán – az analízis eredményei a Nature Astronomyben és a Nature-ben jelentek meg. A Bennu kisbolygó feltehetően egy 4,5 milliárd éves, eleve a Szaturnuszon túlról származó anyagokat tartalmazó anyaobjektum törmelékanyagából keletkezett – az eredeti égitest megsemmisült egy másik égi objektummal való, kozmikus léptékű összeütközést követően. Két új közleményükben a tudósok aminosavak (a földi biológiában használt 20-ból 14-et találtak meg a Bennu anyagában!), policiklikus aromás szénhidrogének, ammónia és egyéb fontos szervetlen vegyületek, így különféle sók (nátrium-karbonátok, foszfátok, szulfátok és kloridok) jelenlétét azonosították a Bennu-mintákban, amelyeket a NASA OSIRIS-REx űrszondája szállított a Földre 2023-ban.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Azonnal rohan tovább

A közel 100 méteres rendőrpalota tiszteletet parancsolóan magasodik a környék fölé, üvegablakain szikrázóan csillog a felkelő nap fénye, amint Thuróczy Szabolcs morózusan besétál forgóajtaján.

Apáról fiúra

A Universal-stúdió 1941-es klasszikusából kisarjadó farkasemberfilmek (pl. Egy amerikai farkasember Londonban, 1981; Ezüst pisztolygolyók, 1985; Farkas, 1994) bizonyos értelemben a férfi menst­ruáció és hisztéria gondolatával játszanak.

Lajos bácsinak jár a dicséret

A Képtelen Krónikára más, általunk hallgatott podcastokban többször hivatkoztak ugyan, de mi magunk sokáig nem mentünk utána, noha a történelmi podcast műfaja – amiként a KK is definiálja magát – közel áll a szívünkhöz.

Emlékezetrétegek

A Kiscelli Múzeum templomterében megrendezett életmű-kiállítás több szálon kívánja megragadni, illetve körüljárni Ország Lili (1926–1979) érzékeny és titokzatos művészetét. Ehhez közel 50 festményt és 70 grafikai lapot mutat be, amelyek (néhány kivétellel) a múzeum gyűjteményéből származnak; az anyag különlegessége, hogy mégis lefedi az életmű csomópontjait.

A drogmentes Magyarország  

„A stratégia távlati célként a kábítószermentes Magyarország elérését tűzi ki 2020-ig” – olvashattuk abban a 2013-tól hatályos országgyűlési határozatban, amelyet Nemzeti Drogellenes Stratégiának neveztek el.

60 000

Társadalmi kampányt indított a Magyar Orvosi Kamara (MOK), amellyel az egészségtudatosságra és az egészségügyi rendszer hiányosságaira hívnák fel a figyelmet. Az utóbbi könnyebben célba talál: aligha akad olyan család Magyarországon, amely ne tudna felidézni valamely rossz tapasztalatot az ellátásról.

Hogy a gyerekek is értsék

A társulat által támogatott, régóta a színházban dolgozó, színvonalas pályázatot benyújtó csapatot kipontozták. Hankó Balázsnak meg se kellett szólalnia, a távolból mintha Vidnyánszky Attila integetne a gyerekeknek. Megkérdeztük az új igazgatót is.

„Távozzatok, aljas ringyók!”

Pár hete újraválasztották Horvátország államelnökét, Zoran Milanovićot. A magát szociáldemokratának nevező Milanović nem szereti sem az EU-t, sem a NATO-t, sem Ukrajnát, és ha teheti, a szétesés felé lökdösi Bosznia-Hercegovinát. Legfontosabb, hovatovább egyetlen életcélja a Horvátországból uniós és gazdasági sikertörténetet faragó kormányfő levadászása. És még rondán is beszél.

Kastély, börtön, szegénytanya

Konkrétan tényleg nem Lázár Jánosék kastélyáig épült út kilométerenként félmilliárd forintból, hanem az M43-as autópálya lehajtójától a nagyfai börtönig. E szakasz előtt és utána azonban olyan kráterek maradtak, amelyek a Holdról is látszanak.