Egy hét tudomány 2021/09.

  • Narancs
  • 2021. március 3.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

TITANOSAURUS Az eddigi legidősebb titanosaurus-leletet találták meg Argentínában, egy patagóniai lelőhelyen. A 20 méter magas Ninjatitan zapatai mintegy 140 millió évvel ezelőtt élt a korai kréta időszakban az ősi déli szuperkontinens, Gondwana eme régiójában. A koponyaűri fosszília megerősíti azt a hipotézist, hogy a titanosaurus-félék a déli szuperkontinensen fejlődtek ki, s később onnan terjedtek el másfelé is. A hosszú nyakú, növényevő titanosau­rusok a sauropodák utolsó nagy csoportját alkothatták a kréta–tercier kihalási eseményt megelőzően, körülbelül 90–65 millió évvel ezelőtt, és koruk domináns növényevői voltak. A fosszilis bizonyíték alapján a késő jura és a középső kréta időszakok között kipusztult többi sauropoda, például a diplodocidák és a brachiosauridák helyébe léptek. Bár mindannyian hatalmas termetűek voltak, több család is létezett közöttük, amelynek tagjai „csupán” a többi óriás dinoszauruszéhoz hasonló méretűek voltak. Emellett léteztek kisebb, szigetlakó nemek is, például a Magyarosaurus, amely talán a földrajzi elkülönülés miatt bekövetkező ún. allopatrikus fajképződés és a szigeti törpenövés eredményeként fejlődött ki.

NEUTRONCSILLAG Egy neutroncsillagot találtak a kutatók az egyik legismertebb szupernóva-maradvány közepén: az SN 1987A névre keresztelt szupernóva felfedezése óta keresték ezt a néhai robbanás nyomán visszamaradt, extrém fizikai jellemzőkkel bíró égitestet. Először 1987. február 23-án észlelték a tőlünk 164 ezer fényévnyire található szupernóva-maradványt, amelynek a Tejútrendszer közelében található törpegalaxis, a Nagy Magellán-felhő ad otthont. Most a NASA Chandra és NuSTAR űrobszervatóriumai által gyűjtött, a röntgentartományból származó mérési adatok elemzése nyomán jutottak arra a következtetésre, hogy végre ráleltek a keresett neutroncsillagra, pontosabban az általa keltett úgynevezett pulzárszélködre. Ha tényleg egy pulzár, azaz erős mágneses térrel rendelkező, gyorsan forgó neutroncsillag rejtőzik az SN 1987A közepén, az egyben a legfiatalabb, amelyet eddig sikerült észlelni, azaz a kutatók szinte a születésétől fogva figyelhetnek meg egy pulzárt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.