Egy hét tudomány 2021/09.

  • Narancs
  • 2021. március 3.

Interaktív

Rövid hírek: vírus, vulkánkitörés, hurrikán és mindenféle istencsapása. Plusz izgalmas tudományos felfedezések.

TITANOSAURUS Az eddigi legidősebb titanosaurus-leletet találták meg Argentínában, egy patagóniai lelőhelyen. A 20 méter magas Ninjatitan zapatai mintegy 140 millió évvel ezelőtt élt a korai kréta időszakban az ősi déli szuperkontinens, Gondwana eme régiójában. A koponyaűri fosszília megerősíti azt a hipotézist, hogy a titanosaurus-félék a déli szuperkontinensen fejlődtek ki, s később onnan terjedtek el másfelé is. A hosszú nyakú, növényevő titanosau­rusok a sauropodák utolsó nagy csoportját alkothatták a kréta–tercier kihalási eseményt megelőzően, körülbelül 90–65 millió évvel ezelőtt, és koruk domináns növényevői voltak. A fosszilis bizonyíték alapján a késő jura és a középső kréta időszakok között kipusztult többi sauropoda, például a diplodocidák és a brachiosauridák helyébe léptek. Bár mindannyian hatalmas termetűek voltak, több család is létezett közöttük, amelynek tagjai „csupán” a többi óriás dinoszauruszéhoz hasonló méretűek voltak. Emellett léteztek kisebb, szigetlakó nemek is, például a Magyarosaurus, amely talán a földrajzi elkülönülés miatt bekövetkező ún. allopatrikus fajképződés és a szigeti törpenövés eredményeként fejlődött ki.

NEUTRONCSILLAG Egy neutroncsillagot találtak a kutatók az egyik legismertebb szupernóva-maradvány közepén: az SN 1987A névre keresztelt szupernóva felfedezése óta keresték ezt a néhai robbanás nyomán visszamaradt, extrém fizikai jellemzőkkel bíró égitestet. Először 1987. február 23-án észlelték a tőlünk 164 ezer fényévnyire található szupernóva-maradványt, amelynek a Tejútrendszer közelében található törpegalaxis, a Nagy Magellán-felhő ad otthont. Most a NASA Chandra és NuSTAR űrobszervatóriumai által gyűjtött, a röntgentartományból származó mérési adatok elemzése nyomán jutottak arra a következtetésre, hogy végre ráleltek a keresett neutroncsillagra, pontosabban az általa keltett úgynevezett pulzárszélködre. Ha tényleg egy pulzár, azaz erős mágneses térrel rendelkező, gyorsan forgó neutroncsillag rejtőzik az SN 1987A közepén, az egyben a legfiatalabb, amelyet eddig sikerült észlelni, azaz a kutatók szinte a születésétől fogva figyelhetnek meg egy pulzárt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.