Egy hét tudomány 2021/36.

  • Narancs
  • 2021. szeptember 8.

Interaktív

Rövid hírek: aszteroida, tűz, leguán

TŰZ Az Amazonas-medence jelentős részét, az ott élő veszélyeztetett fajok legalább 85 százalékát érinthették az utóbbi húsz évben tomboló (sokszor emberi eredetű) tűzvészek, amelyek csaknem 190 ezer négyzetkilométert (azaz Magyarország területének több mint kétszeresét) perzseltek fel. A Nature-ben megjelent friss tanulmány szerint a tűzvészek gyakoribbá és kiterjedtebbé válásához egyaránt hozzájárultak az Amazonas-medencét időszakosan sújtó, a korábbinál szélsőségesebben száraz időszakok és az erdőirtás, utóbbit ugyanis gyakran az aljnövényzet és bokrok felégetése kíséri. Ha a jövőben is ebben a tempóban pusztítanak a természeti tüzek, úgy a kutatók félelmei szerint az Amazonas-medence komplex ökoszisztémája elveszíti azt képességét, hogy ellenálljon a klímaváltozás hatásainak, illetve mérsékelni tudja azokat. So Feng (Florida State University) és kutatótársai szerint egyelőre nem lehet felmérni a mind kiterjedtebb erdő- és bozóttüzek ökoszisztémákra gyakorolt pontos hatását, de légi felvételeken is alapuló becsléseik szerint átlagosan a legveszélyeztetettebb fajok (közöttük 264 növény, 107 kétéltű és 55 emlős) élőhelyeinek 15 százalékát érintették a tüzek.

 

BARNA Rejtélyes tulajdonságokkal bíró barna törpecsillagot fedezett fel egy amatőr csillagász (citizen scientist) a Naprendszer nem túl távoli környezetében. A rövid verzióban WISE 1534-1043-nak elnevezett, viszonylag hűvös égitest tőlünk 50 fényévnyire található, a Mérleg csillagkép irányában – jellegzetessége, hogy rendkívül szegény fémekben és szénben is, hőmérséklete pedig meglehetősen alacsony. Az égitestről Davy Kirkpatrick, a Caltech asztrofizikusa által jegyzett, az Astrophysical Journal Letters folyóiratban publikált tanulmány szerint a kora (összetétele alapján) 10–13 milliárd év lehet, ami azért lepte meg a kutatókat, mert eddigi hipotéziseik szerint az ilyen idős barna törpék már igen ritkák, ezért a legkevésbé sem számítottak arra, hogy közülük egy pont a mi kozmikus környezetünkben kerül elő.

 

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.