Egy hét tudomány 2022/35.

  • Narancs
  • 2022. augusztus 31.

Interaktív

Rövid hírek: gomba, monszun, alvás

GOMBA A gombák és az állatok rendszertani csoportja már meglepően korán, szinte közvetlenül közös ősüktől való több mint egymilliárd évvel ezelőtti elválásuk után, ám még a többsejtűség megjelenése előtt eltérő evolúciós pályára lépett – állítja egy magyar részvétellel zajlott kutatás. Az ELTE Biológiai Fizika Tanszékének kutatói nemzetközi együttműködés keretében vizsgálták két látszólag nagyon különböző, ám valójában meglepően közeli rokon többsejtű csoport, az állatok és gombák evolúciós eredetét. A rangos Nature folyóiratban megjelenő tanulmányukban a mai genetikai sokféleséget felhasználó, az ELTE-n, Szöllősi Gergely fizikus és evolúcióbiológus vezette ERC GENECLOCKS kutatócsoport által fejlesztett számítógépes modelleken alapuló evolúciós rekonstrukciót mutatnak be. Az egyes gének történetét egyenként rekonstruáló eljárás segítségével térképezték fel a gombák és az állatok evolúciós útját a komplex többsejtűség felé. Az elemzésekből kirajzolódó kép szerint a mai állatok és gombák közötti genetikai különbségek az evolúció korai szakaszában elkezdődött fokozatos változások következményei.

 

MONSZUN Az utóbbi évtizedek legpusztítóbb nyári áradásai sújtják Pakisztán jelentős részét: a június közepe óta tartó extrém csapadékos időszak már eddig 1136 ember, közöttük 350 gyermek életét követelte. Hatalmas számú, egyes becslések szerint akár 700 ezer háziállat pusztulhatott el, ami a nekik okozott szenvedésen és gazdáiknál jelentkező károkon felül még a járványveszélyt is fokozza. Pakisztán tartományainak többsége az idei nyáron sokkal több csapadékot kapott az átlagosnál, mindenekelőtt a rendkívül heves monszunesőzések miatt, amelyek az idén több mint egy hónappal előbb is kezdődtek a sokéves tendenciához képest. A déli Szind tartományban mintegy nyolcszor annyi eső esett, mint ilyenkor szokott, míg a délnyugati Beludzsisztánban, amelynek jó része sivatag vagy félsivatag, az ottani átlag ötszöröse hullott le, és ez különösen a tartomány fővárosában, Kvettában vezetett pusztító, sok száz emberéletet követelő áradásokhoz. Az esőzések hatását az északi, magas hegyvidéki régiókban fokozta a meleg miatt felgyorsuló gleccserolvadás is. Klímakutatók szerint az indiai szubkontinens nagy részén mutatkozó, az átlagosnál lényegesen nagyobb csapadékmennyiség, illetve a jóval intenzívebb monszuntevékenység kapcsolatban van a csendes-óceáni oszcilláció erős La Niña fázisával, de az esőzéseket súlyosbítja, hogy az Indiai-óceán felszíne még a globális átlaghoz képest is jobban melegszik, ami óriási mennyiségű vízpárát juttat a légkörbe.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.