Egy hét tudomány 2023/21.

  • Narancs
  • 2023. május 24.

Interaktív

Rövid hírek: orka, spinoszaurusz, pillangó...

ORKA Valószínűleg egy hajóval való ütközés során megsérült nőstény kardszárnyú delfin viselkedését eltanulva kaptak rá társai vitorlás hajók megtámadására – olvasható a Live Science cikkében. A spanyol és a portugál atlanti partok előtt több incidensre is sor került, amelyek során kardszárnyú delfinek (más néven orkák vagy gyilkos bálnák) szándékosan nekiütköztek kisebb vízi járműveknek. Ilyen eseteket 2020 májusában jegyeztek fel először, és egy tavaly a Marine Mammal Science folyóiratban publikált tanulmány szerint 2022-ig folyamatosan emelkedett a számuk. A legutóbbi eset május 4-én történt, amikor is három orka megtámadott egy jachtot a Gibraltári-szorosban, megrongálták a kormánylapátot, s a sérülések végül a hajó elsüllyedéséhez vezettek. A hajó kapitányának beszámolója szerint a kisebb orkák a nagyobb állat technikáját utánozták, és teljes erőből döngölték a hajót. Ezt a viselkedést egy korábbi, két nappal korábbi incidens során is megfigyelték, ami szándékos cselekvési mintára utal. A kardszárnyúak elsősorban vitorlás hajókat céloznak meg: az említett tanulmány szerint a far felől közelítik meg a hajókat, nekiütköznek a kormánylapátnak, és csak akkor vesztik el az érdeklődésüket, amikor a jármű mozgásképtelenné vált. Az okok kapcsán a kutatók azt feltételezik, hogy egy White Gladis néven listázott nőstény kardszárnyú delfinnel kapcsolatos traumatikus esemény válthatta ki ezt a viselkedésbeli változást. Az orkák rendkívül szociális lények, amelyek képesek megtanulni és utánozni egymás viselkedését, ami megmagyarázhatja ennek a mintának a populációban történő terjedését.

SZUPERNÓVA Egy Ia típusú szupernóva felől érkező rádióhullámokat fogott egy csillagászcsoport: az SN 2020eyj nevű szupernóvához köthető rádiójelek azt bizonyítják, hogy a kataklizma során felrobbant fehér törpének egykor volt egy héliumban gazdag kísérője is – olvasható a Nature cikkében. A kutatók régen tudják, hogy a kozmológiai jelentőséggel is bíró Ia szupernóvák kialakulását elfajult, destabilizálódott fehér törpék termonukleáris robbanása okozza, miután a csillag túl sok anyagot szívott el kísérőjétől. A szupernóva-robbanás sugárzásának és kísérő anyagának interakciójából eredő rádióhullámok (rádió szinkrotron kibocsátás) mostani észlelése azt bizonyítja, hogy a kísérő sok esetben nem egy fehér törpe, hanem egy még nem degenerálódott csillag lehet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.