Egy hét tudomány 2023/51-52.

  • Narancs
  • 2023. december 19.

Interaktív

Rövid hírek: vakond, ördög, gomba...

ÉBREDÉS A Neander-völgyiektől örökölt DNS-állományunk magyarázatot adhat arra is, miért vannak köztünk „reggeli”, azaz korán kelő emberek: ezek a gének növelhetik a korai kelés hajlamát, ami hasznos azokban a régiókban, ahol kifejezetten rövidek a téli napok. A Genome Biology and Evolution folyóiratban publikált genetikai vizsgálat alapján a tudósok a modern emberek és a Neander-völgyiek DNS-ét elemezve arra jutottak, hogy a cirkadián ritmusuk szabályozásában különböző genetikai változatok vettek részt. A UK Biobank adatbázisában szereplő személyek genetikai, egészségügyi és életmódbeli adatait elemezve kiderült, hogy sokan hordozzák a Neander-völgyi felmenőinkhez is kötődő variánsokat, s e gének következetesen a korai felébredéshez kapcsolódnak. Ugyanakkor több száz különböző (nem csupán Neander-völgyi eredetű) gén és rengeteg környezeti és kulturális hatás is befolyásolja, hogy az emberek mikor alszanak és ébrednek. A korai kelés e megközelítés szerint inkább a gyorsabban futó belső óra jele, az ilyen mechanizmus jobban képes alkalmazkodni a fényviszonyok szezonális változásaihoz.

TŰZIJÁTÉK A szilveszteri tűzijátékok erős, nem kívánt repülési reakciókat váltanak ki a madárközösségekből, állítja a Frontiers in Ecology and the Environment tanulmánya: holland egyetemi kutatók időjárási radarok és szisztematikus madárszámlálás segítségével számszerűsítették, mennyiben különböznek a repülési reakciók élőhelyek és a megfelelő madárközösségek szerint, és meghatározták ennek a kapcsolatnak a távolságfüggőségét. Méréseik szerint átlagosan körülbelül ezerszer annyi madár volt a levegőben szilveszterkor, mint más éjszakákon. A tűzijátékkal kapcsolatos zavarok a távolság növekedésével csökkentek, legerősebben 5 kilométeres körön belül, de a teljes repülési aktivitás tízszeres maradt mintegy 10 kilométeres távolságig. A nagy testű fajok (libák, kacsák és sirályok) közösségei rendre erősebb reakciót mutattak, mint a kis testűeké. Mivel Hollandiában az összes madár 62 százaléka lakott területek 2,5 kilométeres körzetében él, a tűzijátékok a madarakra nézve súlyos következményekkel járnak országszerte.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.