Egy hét tudomány 2024/11.

  • Narancs
  • 2024. március 13.

Interaktív

Rövid hírek: köd, tűz, ion...

KÖD A Covid-19-et okozó SARS-CoV-2 vírussal fertőzött emberek mérhető kognitív károsodást mutattak azokhoz képest, akiket elkerült a koronavírus – derül ki az Imperial College of London kutatóinak a The New England Journal of Medicine-ben megjelent tanulmányából. Míg a kognitív és memóriazavarok csekélyek voltak azoknál, akik enyhe fertőzésben szenvedtek, vagy akiknél nem alakult ki hosszú Covid, addig a súlyosabb fertőzések, amelyek nyomán az intenzív osztályra kerültek a betegek, erőteljesebben rontották a kognitív funkciókat. A kutatók, akik a vizsgált mintegy 113 ezer angliai felnőtt eredményeit elemezve többszörös regressziós elemzést használtak, igazolták az oltás preventív hatását az agyi köd kialakulásával szemben. Egy korábbi, az eClinicalMedicine-ben közölt tanulmány szerint a válaszadók 85,1 százalékánál észleltek agyi ködöt, azaz a gondolkodással és megértéssel kapcsolatos problémákat, kognitív diszfunkciót és memóriazavart, az érintett munkavégzők csaknem 90 százaléka arról számolt be, hogy az agyköd bizonyos mértékig rontotta a munkaképességüket. A kutatók többsége szerint az agyi köd kialakulásával járó hosszú Covid több tényezőre vezethető vissza: a vírus tartós jelenléte a szervezetben krónikus és szisztémás gyulladásos állapotot idéz elő, és ez hozzájárulhat több szerv működési zavarához, a gyakorta előforduló agyköd pedig az immunrendszer működési zavaraiból és gyulladásából eredhet.

DONGÓ A földi poszméhek (Bombus terrestris) képesek komplex feladatokat eltanulni társas interakció révén – állítja egy Nature-ben megjelent kutatási beszámoló. Lars Chittka professzor, a londoni Queen Mary University kutatója és munkatársai egy kétlépcsős rejtvénydobozt terveztek, amelyben a poszméheknek két különböző műveletet kell végrehajtaniuk egymás után, hogy a végén édes jutalomhoz jussanak. A méhek erre való betanítása nem volt könnyű, és eleinte egy beiktatott extra jutalommal kellett segíteni a rovarokat a feladat teljesítéséhez. Ezt az ideiglenes jutalmat aztán elvették, és a méheknek ezt követően ki kellett nyitniuk az egész dobozt, mielőtt megkapták volna a csemegét. Meglepő módon, míg egyes pél­dányok a nulláról indulva alaposan megküzdöttek a rejtvény megfejtésével, azok, amelyek megfigyelhettek egy képzett bemutató poszméhet, könnyen megtanulták a teljes sorozatot – még az első lépést is –, miközben csak a végén kaptak jutalmat. A tanulmány szerint a poszméhek olyan szintű szociális tanulási képességgel rendelkeznek, amiről korábban azt hitték, hogy kizárólag az emberekre jellemző.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)