Egy hét kultúra 2024/11.

  • Narancs
  • 2024. március 13.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

OSCAR-DÍJ Az Oppenheimer kapta a legjobb filmnek járó díjat a már­cius 10-én Los Angelesben megrendezett 96. Oscar-gálán. Az atombomba atyjáról szóló alkotást összesen 7 trófeával jutalmazták. Az amerikai filmakadémia a legjobb rendezésért járó díjat is Christopher Nolannek ítélte oda, míg a film főszereplője, Cillian Murphy a legjobb színész kategória Oscar-szobrát, Robert Downey Jr. pedig a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat nyerte el. Az Oppenheimerért Hoyte van Hoytema a legjobb operatőr díját vehette át, de Jennifer Lame, a film vágója, valamint Ludwig Göransson zeneszerző is díjazott lett. Jórgosz Lánthimosz Szegény párák című mozija 11 jelöléséből végül 4-et váltott díjra, köztük a produkciós tervezés kategóriában. A gálán Shona Heath és James Price látványtervezők vették át az elismerést triójuk harmadik tagja, a távollévő Mihalek Zsuzsa díszlettervező nevében is. A filmben nyújtott alakításáért Emma Stone kapta a legjobb színésznő Oscarját, az Érdekvédelmi terület című brit alkotás pedig a legjobb nemzetközi film lett. A legjobb dokumentumfilmért járó elismerést a 20 nap Mariupolban alkotóinak (képünkön balról jobbra: Raney Aronson-Rath amerikai producer, Msztyiszlav Csernov ukrán rendező és Michelle Mizner brit vágó és rendező) ítélte oda a filmakadémia.

SÉRÜLÉS Kilyukadt a veronai Júlia-szobor melle, mert túl sokat simogatták a turisták. A Shakespeare-dráma hősnőjét ábrázoló bronzszobor az észak-olaszországi település óvárosában, a „Júlia-ház” apró udvarán áll, noha e helyszínnek valójában semmi köze sincs a darab híres erkélyjelenetéhez. A látványosság ennek ellenére naponta több száz látogatót vonz, egy babona szerint pedig szerencsés lesz a szerelemben, aki megérinti Júlia mellét. A ház erkélye alatt egyébként már 2014 óta csak a szobor másolata látható, mivel az udvart több mint 40 éven át díszítő eredeti szintén megrongálódott a sok fogdosástól. A szobor eredetijét a restaurálást követően a házban található múzeumban helyezték el, ám immár a másolat is javításra szorul. A helyi sajtó szerint felmerült, hogy az alkotás kapjon magasabb talapzatot, mert azon így akár még egy levélszekrény is elférne azoknak a szerelmes üzeneteknek, amelyeket a rituálé részeként az épület falára ragasztanak az emberek.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.