Egy hét tudomány 2024/40.

  • Narancs
  • 2024. október 2.

Interaktív

Rövid hírek: láva, kefir, hurrikán...

BIOKOMPUTER Apró biológiai számítógépként működhetnek azok a génmódosított baktériumok, amelyeket az indiai Kolkatában található Saha nukleáris fizikai intézetben hoztak létre a tudósok. A „baktoneuronok” képesek különféle problémák megoldására, például az 1 és 9 közötti prímszámok felismerésére, a magánhangzók azonosítására, vagy akár arra is, hogy megállapítsák, hány szeletre vágható egy pizza egyenes vonalakkal. A biológiai számítógépek a méret- és költséghatékonyság szempontjából akár a hagyományos számítógépes csipeket is felülmúlhatják. A baktoneuronokat Escherichia coliból módosították úgy, hogy összehangoltan, afféle legószerű moduláris rendszerben működjenek együtt különböző feladatok elvégzésére. A kutatók úgy alakították ki ezeket a bakté­riumokat, hogy 12 különböző feladatot tudjanak elvégezni, azokat bizonyos konfigurációk szerint csoportosítva. A hagyományos számítógépek a nullák és egyesek alapján dolgozzák fel az információt alacsony és magas feszültségek formájában – ezzel szemben a baktoneuronok kémiai anyagokat használnak az információfeldolgozáshoz.

LÁVA Különböző mélységekben található magmatározókból származik a múlt év végén az izlandi Reykjanes-félszigeten kezdődött Sundhnúkur-kitöréssorozat során a felszínre kerülő láva – állítják az izlandi egyetem kutatói, akik a Science folyóiratban publikálták a félszigeten tavaly október óta zajló vulkáni krízishelyzetre vo­natkozó megfigyeléseiket és következtetéseiket. A kutatócsoport (amelynek egyik vezetője a magyar származású Bali Enikő) minden eddiginél több mintát vett a felszínre tóduló lávából. Az elemzés feltárta, hogy a láva kémiai összetétele jelentősen változott, ami arra utal, hogy valóban több, különböző tározóból származott, körülbelül öt kilométeres mélységben a Svartsengi vulkáni mező alatt. 

HURRIKÁN Az idei atlanti hurrikánszezon eddigi legpusztítóbb, legtöbb áldozatot követelő és legnagyobb kárt okozó hurrikánja sújtotta az Egyesült Államok délkeleti részét szeptember utolsó napjaiban. A trópusi ciklon, amely később a Helene nevet kapta az amerikai hurrikánkutató központtól, a Karib-tenger nyugati medencéjében alakult ki még szeptember 24-én egy trópusi viharrendszerből, és rohamosan erősödni kezdett, miközben rendkívül gyorsan mozgott a Mexikói-öböl még mindig rendkívül meleg vizei felett. Végül szeptember 27-én kora hajnalban ért partot Florida Big Bend régiójában, az Apalachee-öbölnél: az erős négyes intenzitást elérő Helene-nél még soha egyetlen a szárazföldre lépő hurrikán sem volt erősebb Florida eme részén. Habár a hatalmas (220 kilométer per órás átlagsebességű) szél, a sok helyen háromméteres vihardagály és az óriási mennyiségű csapadék a floridai partvidéken is komoly károkkal járt, a legnagyobb pusztítást a parttól már jelentősen eltávolodva, az ország belsejében okozta. Az immár extratropikussá vált viharrendszerből hatalmas mennyiségű csapadék hullott ki, a viharos zivatarrendszerek és a nyomukban kialakuló tornádók is súlyos rombolást okoztak az anyagi javakban, és számos emberéletet követeltek. Szeptember 30-i adatok szerint legalább 121 halálos áldozata volt Helene-nek, miközben százakat tartanak számon eltűntként – az anyagi kár pedig meghaladhatja a 27 milliárd dollárt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).