Egy hét tudomány 2024/41.

  • Narancs
  • 2024. október 9.

Interaktív

Rövid hírek: Orvosi Nobel, fúzió, Mars + gekkók és mikrobák

ORVOSI NOBEL Két amerikai kutatónak, Victor Ambros fejlődés­biológusnak és Gary Ruvkun molekuláris biológusnak ítélték oda a 2024-es orvosi-élettani Nobel-díjat és a vele járó 11 millió svéd koronát, mégpedig a mikroRNS felfedezéséért és a poszttranszkripciós génszabályozásban betöltött szerepének feltárásáért – jelentették be október 7-én a Svéd Királyi Akadémián, Stockholmban. A két amerikai díjazott kutatásai során fedezte fel a mikroRNS-eket, vagyis a ribonukleinsav-molekulák egy teljesen új, addig nem ismert típusát, amelyekről kiderült, hogy esszenciális szerepet játszanak a génszabályozásban. E felfedezés egyúttal a génszabályozás egy teljesen új mechanizmusára is fényt derített: azóta kiderült, hogy az emberi genom több mint ezer mikroRNS-t kódol: ezek már sok száz millió éve szabályozzák az élőlények génjeinek működését. Ha hiba csúszik a mikroRNS-ek működésébe, az a legkülönfélébb károsodásokat okozhatja a sejtek felépülésében és funkciójában, ami szerepet játszhat például a rák, illetve számos genetikai betegség kialakulásában.

FÚZIÓ Rekordot állított fel a JT-60SA szupravezető tokamak, amelyet japán–európai együttműködésben építettek meg a japán Ibaraki prefektúrában található Naka városában: a fúziós energiatermelés kutatása során még soha nem állítottak elő ekkora térfogatú (160 köbméternyi) plazmát efféle berendezésekben. A JT-60SA projekt a japán kvantumtudományi és technológiai intézet (QST) és az európai Fusion for Energy közötti együttműködésnek a része – a projekt célja a fúziós energia kutatásának előmozdítása. Ez a tokamak egyébként a legnagyobb ilyen típusú eszköz, amely az ITER projekt technológiai támogatására készült. A plazma 2023. októberi sikeres létrehozása után a projekt következő lépése a plazmavezérlés optimalizálása volt olyan szupravezető tekercsek segítségével, amelyeket mínusz 269 Celsius-fokra hűtenek, hogy a plazmát 100 millió Celsius-fokos hőmérsékleten tartsák. A 160 köbméteres plazmatérfogat meghaladja a korábbi, 100 köbméteres rekordot, ráadásul az eredmény több – például plazmaszabályozási – szempontból hasznos lehet a nagyobb berendezések, az ITER és a DEMO reaktorok számára is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.