Egy hét tudomány 2024/42.

  • Narancs
  • 2024. október 16.

Interaktív

Rövid hírek: Nobel, vitamin, mag... 

NOBEL Három kutató kapja megosztva az idei közgazdasági Nobel-emlékdíjat, amelyet a svéd jegybank (Sveriges Riksbank) jóvoltából adnak át évről évre – ezúttal olyan közösen, szerzőtársakként végzett kutatásokért, amelyek a nemzetek jóléte és gazdasági fejlettsége, valamint intézmény- és jogrendszere közötti kapcsolatot tárták fel. A három kutató egyaránt amerikai egyetemek oktatója: az isztambuli örmény származású Daren Acemoglu és a brit-amerikai Simon Johnson az MIT, míg a szintén brit James A. Robinson a University of Chicago professzora. A díj indoklása szerint vizsgálataik során arra jutottak, hogy egyes országok a kizsákmányoló intézmények és az alacsony gazdasági növekedés csapdájába esnek: habár az egyenlő jogokat, lehetőségeket és a javakhoz való hozzáférés azonos esélyét kínáló inkluzív intézmények bevezetése hosszú távú előnyökkel járna mindenki számára, de a kizsákmányoló intézmények rövid távú haszonnal járnak a hatalmon lévőknek. Mindaddig, amíg a politikai rendszer garantálja, hogy továbbra is ugyanazok irányítsák az országot és gazdaságát, senki sem fog bízni a jövőbeli gazdasági reformokra vonatkozó ígéreteikben. A díjazottak szerint eme országokban pontosan ezért nem történik javulás.

VITAMIN Jelentősebb szerepet játszhat a D-vitamin az általános egészségmegőrzésben, mint azt korábban gondolták – ez derül ki egy friss, metaszintű vizsgálatból, amelyet az Engineering folyóiratban publikáltak. A világszerte több mint 17 ezer résztvevő bevonásával végzett, összesen 99 randomizált, kontrollált vizsgálat átfogó áttekintése megerősítette, hogy átlagosan napi 3320 NE D-vitamin (azaz 83 milli­gramm kolekalciferol) bevétele számos egészségügyi marker javulásához vezethet: csökkenti a vérnyomást, az általános koleszterinszintet, a hemoglobin A1C (a 2-es típusú cukorbetegség indikátorának) szintjét, és javítja az éhgyomorra mért vércukor- és inzulinszintet. A nemzetközi kutatócsoport szerint a D-vitamin-kiegészítés a nem európai származású embereknek, a vérükben alacsonyabb D-vitamin-szinttel rendelkezőknek, a 30 alatti BMI-vel (testtömegindexszel) rendelkezőknek és az 50 évesnél idősebbeknek nyújtotta a legnagyobb előnyt. Ez a megállapítás különösen fontos az idősebb felnőttek számára, mivel a szervezet D-vitamin-szintje az életkorral arányban csökken. Ugyanakkor a tudósok arra is figyelmeztetnek, hogy bár rengeteg tanulmány bizonyítja a kapcsolatot a D-vitamin bevitele és a szívbetegségek alacsonyabb kockázata között, még mindig hiányzik a közvetlen oksági kapcsolat feltárása.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.