tévéSmaci

Farkas szellem

  • tévésmaci
  • 2020. február 18.

Interaktív

Emlékeznek Sal Híres Pizzériájára? Ott állt a Bed-Stuy közepén (Bedford-Stuyvesant negyed, Brook­lyn), ócska bérházak között, olaszok üzemeltették és afroamerikaiak látogatták. A falán olasz-amerikai hírességek – még az is lehet, hogy dedikált – fotói lógtak, De Niro, Stallone, Al Pacino, csupa jellegzetes figura. A szerencsétlen és persze bőszen fajgyűlölő olasz kukta viszont csak Magic Johnsont, Michael Jacksont és a hasonlókat tudta sorolni, amikor a kedvenceit kérdezték. Sal így fordult végül az üzletet felégető színes bőrű fiúkhoz: „Pedig az én pizzámon nőttetek fel.” Salt Danny Aiello játszotta Spike Lee 1992-es, Do the Right Thing című filmjében (Tedd, amit kell – valószínűleg megszokásból Szemet szemértnek fordította a magyar forgalmazó). Danny Aiel­lót ismertük már, amikor itt elénk került, pont ez volt a védjegye, Spike Lee nem erőltette meg magát a kiválasztással, úgy játszotta a jóravaló, nagydarab olasz-amerikai marhát, mint senki más ezen a világon (már amikor nem maffiafőnököt kellett megformálnia azokban a produkcióban, amelyikek a pizzéria falán lógó ürgéket nem tudták megfizetni, de nagy szükségük volt egy jó nevű digóra, mint például a Leon, a profi alkotóinak). Persze benne volt ő az igazi nagy maffiás moziban, A Keresztapában is. De ha Sal Híres Pizzériájára nem emlékszünk, akkor ki mondja meg, hogy a Rosato testvérek közül melyik volt az Antonio (Tony), a fiatalabbik vagy az öregebbik? Sergio Leone Volt egyszer egy Amerikájában ő volt az Aiello nevű rendőrfőnök, mondtuk az előbb, jó nevű versenyző. Benne volt egy rakás Woody Allen- és persze egy szekérderéknyi B filmben, az egyikben nagydarab olasz marhából, a másikban jó nevű gengszterből volt nagy kereslet. Danny Aiello, ez a csodafazon, évtizedeken áthúzódó mozifiatalságunk egyik legkedvesebb jellemszínésze most meghalt.

Pénteken (20-án) 23.45 éji óráján a Cinemax 2 egy valódi (vagy hamis?) Repinnel lepi meg nézőit az Egy utolsó üzlet című tavalyi finn filmben. Nálunk például az udvarban is repin nő, amióta tilos a gazégetés, de állítólag hamis az utolsó szálig.

Szombaton is maradunk a finneknél, érthető okokból most szezonjuk van, s ez tényleg az ő asztaluk: a Filmbox Extra HD (aki ezt csatornanevet kitalálta, nos, kár, hogy nem volt ott a La Manche születésénél) déli 13.40-kor vetíti A karácsony története című filmjüket (erre mondják azt, hogy cipőt a cipőboltból).

Vasárnap egy igazán lélekemelő limcsi lesz ugyancsak a Cinemax 2-n este tíz után: a Beszorítva egy drag queen utolsó hat hetét meséli el, kábé úgy, ahogy azt köll.

Hétfőn afféle kakukktojást költ ki este kilenckor a Film Café. John le Carré életművének talán egyetlen könnyedebb könyvét, A panamai szabót direkt vígjátéknak vitték filmre, s ugyan lehet fanyalogni a szellem láthatatlan volta miatt, de marhaság: rendes kis film ez.

Kedden végre elmúlik a világ dicsősége: már a Tv2-re csúszik le az Igazából szerelem.

Szerdán Manchester, England, England következik a Filmbox Familyn: az Elveszett karácsonyban Macca zenéjére zúzzák Salfordban. Oscar Wilde-részletek, dickenses a film, Eddie Izzard, Jason Flemyng, Steven Mackintosh, állat, láttam.

Csütörtökön, mert mindig a legjobb marad a végire: Királylány a feleségem délután a Dunán. Ne tévézzenek, vegyenek el inkább egy királylányt a Duna jegén!

 

Figyelmébe ajánljuk