Hámenei ajatollah a Twitteren üzent: még mindig él a Salman Rushdie-ra kimondott fatva

  • narancs.hu
  • 2019. február 17.

Interaktív

Erre a Twitter törölte posztját gyilkosságra való uszítás miatt, és korlátozza a fiókját.

Harminc éve mondta ki Hámenei ajatollah Irán első számú vallási vezetője a fatvát – vagyis a halálos ítéletet – Salman Rushdie íróra.

Az  indiai születésű brit író 1988-ben kiadott Sátáni versek című regényével vonta magára a vallási vezetőt haragját olyannyira, hogy 1989-ben Hámenei ajatollah arra hívta fel a világ muzulmánjait, hogy a kiközösítésből következően bárhol, bármikor végezzenek Rushdie-val: az ítélet szerint ugyanis tiszteletlenül ábrázolta a műben Mohamed prófétát.

A brit diplomáciai nyomásra 1998-ban az iráni kormány visszavonta a kiközösítést. De mindez a vallási vezetőt, Irán legfontosabb emberét hidegen hagyta.

A Kerek évfordulóról maga Hámenei ajatollah is megemlékezett. Twitteren posztolt üzenetet, tudatva félmillió követőjével, hogy a fatva márpedig érvényben van, vagyis aki találkozik Rusdie-val, gyilkolja meg – írja a 444.hu a Haaretz izraeli lapra hivatkozva.

A Twitter közösségi irányelveit tekintve a gyilkosságra való uszítás nem fér bele a kommunikációba. Így a Twitter nemcsak törölte az ajatollah tweetjét, de korlátozta is fiókját.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.