Flippermúzeum – a NAV bezáratná Budapest büszkeségét

  • - kg -
  • 2015. május 20.

Interaktív

Most vasárnap teszteltük – visszhangunk a friss Narancsban – Budapest legmenőbb múzeumát. Mára már a sorsa is megpecsételődött: a NAV bezáratná Budapest büszkeségét.

Menjünk múzeumba, de hova? Sylvia Plachy a Mai Manóban? Schiele Bécsben? Jó-jó, de egyikben sem lehet Space Invaderezni, márpedig ha valaki tudni szeretné, hogy mi járt egy kiskamasz fejében a nyolcvanas évek áporodott levegőjében (nem, még nem az, az csak ezután jött), jobb, ha felkeresi Európa legnagyobb interaktív flippermúzeumát, amely – micsoda könnyebbség – egy újlipótvárosi pincében található.

false

 

Fotó: Facebook

Van itt vagy 130 flipper, mind külön világ, mind külön egyéniség: a 20-as, 30-as évek muzeális darabjai­tól a 80-as, 90-es évek örök kedvenceiig minden megtalálható. Még a szag is ismerős: ugyanaz az áporodottság, mint a késő Kádár-korban. Lehet csak nézelődni, mint egy rendes múzeumban, de nincs az az önmegtartóztató fenomén, aki kibírná játék nélkül, főleg, hogy a gépekbe nem kell pénzt dobálni (belépti díj van csupán). A hatalmas pince maga a flippermennyország, az élmény a legnagyobb űrlegóval járó karácsonyok újraélésével vetekszik. És a csúcs, hogy van Space Invaders, és most, ennyi év után talán sikerül kilőni az összes szemét söp­redéket, eltalálni a lila főufót és átjutni a második szintre. Micsoda mámor: egyszer összejön a második is, kár, hogy ott azonnal kilőnek a rohadt invaderek.

false

 

Fotó: Facebook

De a bőség zavara a múzeum főutcáján, a kétoldalt sorakozó flipperek láttán áll csak be igazán. Mindenki itt van, aki csak számít, és az is, aki nem: Attila the Hun, Creature from the Black Lagoon, a régi Galaktikákat idéző Xenan és a Bride of Pin Bot, a sokkaros Spiderman 80-ból, Elton John 75-ből, Gorgar, az első beszélő flipper, vagy az olaszok és németek bögyös masinái: a Farfalla és a Sexy Girl. A szexi görlök nemcsak pluszgolyóval kecsegtetnek, hanem a gép meztelen nős diákat is vetít – idáig, fájdalom, egyszer sem sikerül eljutni. Az örök kedvenc persze a Star Wars és a végtelen gépfegyversorozatok varázsával fertőző Terminator – a harmincasok és a hétévesek nagy kedvence.

Bp. XIII., Radnóti Miklós u. 18.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.