tévéSmaci

Kacsaláb, kacsaláb

  • tévésmaci
  • 2019. március 28.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché bankot robbantottak, az egy roppant egyszerű találmánynak volt elsősorban köszönhető, olyan egyszerű volt, hogy maguk közt csak talalmanynak nevezték, így, ékezet nélkül, nelkul. Ómafa új, épp csak lábra kapó becsületsüllyesztőjébe szállítottak akkoriban mindenféle ételeket, csupa olyasmit – sajt, dió, kovászos uborka –, amire nagyon kellett inni. Főtt tojást, például. Mindez a fűzős cipők alkonyának idején történt, amikor hirtelen mindenki óvodás lett, s nem akarta többé bekötni a cipőjét, csak rárántani a tépőzárat, és uzsgyi! A tépőzár egész pályás letámadása azonban pillanatok alatt megborította a piaci egyensúlyt, s kialakult valamiféle túltermelési válság, hirtelen mindenki tépőzárat gyártott, különösképpen a szovjet partnerek iparkodtak, ezért aztán fillérekért lehetett hozzájutni a tépőzárhoz – kivált annak, aki vette a fáradságot, hogy kiutazzék Moszkvába az áruért. Sztupa és Troché meg sem álltak Peregyelkinóig, ahol egy viszonylag híres író dácsájában tartotta a készleteit a később tépőzármaffia néven nagy politikai befolyásra szert tevő csoport: elsősorban az űrkutatásban dolgozó, középvezetői státuszú csókák voltak (igen, Bajkonur, most szólj hozzá!), tele nagy tervekkel, szóval simán ment minden. Ültek egy hegy tépőzáron, a hadseregtől kellett kölcsönkérni gépet, hogy hazahozza, alig fért el mellette a 23 frizbi, amit egyenként tíz kopekért vásároltak hőseink a központi áruházban. Jó, mindegyik külön dobozkában volt, mint évekkel később a motoros pizza. És akkor mi faszt csináljunk ezekkel? Ekkor jött szinte szó szerint Kolumbusz tojása. A főtt tojást meghámozni nehéz, egy kocsmában például macerás hideg víz alá tartani. Ómafa árusítson tépőzáras főtt tojást, könnyű felbontani, tényleg csak megenni kell, az meg mindenkinek szokott sikerülni – általában. Úgy vitték, mint a cukrot.

Pénteken (1-jén) zavartalanul folytatódik tovább a Dunán az itt is sűrűn emlegetett Svěrákék ámokfutása egy igen cifra darabbal, a Sötétkék égbolttal. Arról van abban nagyban szó, hogy fiatal csehek a II. világháború idején elszelelnek pilótának a RAF-hoz, hogy ott aztán, mert az nyilván valamiféle helyi szokás, ugyanabba a nőbe szeressenek bele, a többit az olvasói fantáziára bíznánk, mert az alkotóiról megvan a véleményünk. Oh, csak példa: kell egy brit? Igen, lehetne Charles Dance, nála britebb nincsen. Kösziček.

Szombaton, ahogy az már Magyarországon hagyomány, Tarantino-szombat lesz: Kill Bill, Jackie Brown, Cinemax 1, Cinemax 2, satöbbi, satöbbi.

Hétfőn viszont telisírjuk zsebkendőnket, milyen szépek és felelőtlenek voltunk, amikor szerelmes korba cseperedtünk. A fiúk úgy néztek ki, mint Bobby Redford, a lányok is, nem, a lányok úgy, mint Barbra Streisand, s úgy állt mindenkin a nyalka ruha, mint a huszonegy. Az Ilyenek voltunk című szerfelett nosztalgikus filmművet este fél huszonegykor tűzi műsorára a Cinemax 2.

Kedden új sorozattal, méghozzá spanyollal jelentkezik az HBO. 21.35-kor indul A móló. A nyolcrészes holmi nem épp az eredetiségével nyer majd híveket, de mutasson valaki ilyet. Mutasson valaki bármit is. Szerencsére már több mint fél órája megy a Paramount Channelen a Thelma és Louise, abban legalább van egy adag road movie is, a szirup mellé. Tévé helyett nézzen mindenki sámlit!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.