tévéSmaci

Kutyák és lovak

  • tévésmaci
  • 2019. március 14.

Interaktív

Emlékeznek a falkavadászatra? Alig hat perc az egész, de mozgalmasabbat aligha lehet látni vásznon. Már az indulás előtti pillanatok is idegborzolók, szolgák tömege futkos föl s alá, etetik, itatják a nyeregből hozzájuk lehajló uraikat, a lovak dobrokolnak és ágaskodnak, a kopók nyínak és vonyítnak, reszket az ina mindenkinek, csak rajta már, csak neki, vágjunk neki végre. S uzsgyi! Elöl a falka, nyomukban a lovasok, fel a dombra, be az erdőbe, ki a mezőre. A kamera ugyanolyan feszült, mint a kopók, mint a vadászok, mint maga a felvert vad, valami növendék szarvas lehet, megszámolhatni a pettyeket a hátán, ahogy inal, egy pillanatig sem gondolná senki, hogy lenne bármi esélye. Egy csomó közeli, rengeteg a szűk képkivágás, a néző fejében csattog a vágóolló, mégis minden a helyén van: szakadatlan, lüktető mozgásban. Pattanásig feszülnek az idegek, lovak buknak fel, lovasok röpködnek a nyeregből, csak a kopók nem hibáznak, könyörtelenül elkapják a nyomorult szarvast, s egy óriási felhőforgatagban csapnak össze fölötte. Felharsan a hallali, az első vadászúr szétcsap az ostorával a marakodó csikaszok közt, egyszer, kétszer, háromszor, nem mintha olyan fene nagy szükség lenne arra a kegyelemdöfésre, vele együtt látjuk meg a prédát, szeme vérben, kifordulva, tajtékos nyelve jóval hosszabban kilóg minden elképzelhetőnél. Az ostorpattogástól megbokrosodik egy ló, és beveti magát a fák közé, oh, hát nem pont az, amit a szép Sophie lovagolt! Tom nem törődik már az elejtett vaddal, utánaveti magát, s újra kezdődik az egész őrült vágta, immár falka, víg vadásztársak nélkül, csak két ló és két lovas a végtelenbe, mindenki tudhatja, megmentés és csók lesz a vége, Tom Jones viselt dolgainak úgyis mindig csók a vége. Két vágta a végtelenbe, egy film az örökkévalóságnak: a mozi megalapítása óta a legjobb adaptáció. Egy nagy regény óriási filmen: Tony Richardson 1963-as filmje Henry Fielding regényéből. Tom, a vidám fattyú szerepében Albert Finney, a legjobb színész, akinek épp olyan volt a pályája, mint ez a vadászat. S aki most meghalt.

Pénteken (15-én) belátjuk majd szépen, hogy amikor a múlt hetek valamelyikén azt állítottuk, hogy a Duna tévé beszerzett valahol egy leértékelt Hřebejk-díszdobozt, nos, nagyot tévedtünk. A Duna tévére valószínűleg rászakadt a komplett csehszlovák filmarchívum egyik folyosója, az történetesen, amelyiknek az ajtajára a tintaceruzás szo-szo feliratot ragasztotta a kék köpenyes vén raktáros. Ilyenformán 20.35-kor letudjuk a Sörgyári capricciót, majd 22.10-től egy viszonylag friss darabhoz is szerencsénk lehet: a szerfelett nyomulós Svěrák család (papa írta, fiú rendezte, de ettől még simán a papa mozija) Mezítláb a tarlón című munkájában gyönyörködhetünk. Amiről az tán elárul valamit, hogy az (Oscarra is jelölt) Általános iskola előzményfilmjének szánták. Az már nyilván kevesebbet, hogy a főszereplője az a Jan Tříska, aki nem sokkal a forgatás befejezése után, egyik szokásos reggeli futóedzését végezve a Károly hídról a Moldvába zuhant, és meghalt. 80 éves volt.

Csütörtökön aztán a mondott Duna este 21.55-kor leadja a mondott Svěrákok immár ténylegesen is Oscar-díjjal jutalmazott cukormázas marhaságát, a Kolját. Mindeközben a Cseh Centrumban is filmhét van. Tehát felesleges tévézni.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.