tévéSmaci

Piknikegér

  • tévésmaci
  • 2017. december 1.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché kiszúrták a kémet, nem volt nehéz dolguk, a kém ugyanis tök úgy viselkedett, mint egy kém. Pont akkor járt arra, amikor Sztupa és Troché jártak arra, de még véletlenül sem nézett rájuk, nem csak csupán elfordította a fejét, de úgy félhangosan még mondogatta is, hogy nézem a tájat, nézem a tájat. Táj persze nem volt sehol, se hegy, se kilátás, se emlékmű, de még nyamvadt naplemente se sehol. A kém, ha nem jött szembe épp, akkor ült a hallban egy fotelban, és újságot olvasott. Troché agyán át is futott, hogy meg kéne nézni jobban azt az újságot, nincs-e két lyuk vágva rajta a kém szeme magasságában. Mivel nem történt semmi, a kém egyre kémesebb dolgokat csinált, egyszer például átmászott egy marha magas kőkerítésen, már-már fal volt az, de valószínűleg hiába, mert a túlsó oldalán is ugyanaz a metrólejárat volt, mint az innensőn, ahonnan hosszú mászására elindult. Nagyon kémes volt a kém részéről az is, amikor kocsiba vágta magát; feltépte az ajtót, s csikorgó gumikkal elhajtott valahová a faszba, nem kérdezte tőle senki, hogy hová. Később, miután belátta, hogy ezek a túlontúl is kémes dolgok nem vezetnek sehová, visszavett valamelyest: csak ácsorgott ballonban és kalapban az eresz alatt, és dohányzott, de ilyenkor sem nézett rájuk, ezzel a szokásával úgy látszik, képtelen volt felhagyni, pedig az eresz alatt pláne nincs táj, vagy ha van is, nem tűri maga körül a dohányzást. Sztupa egyszer úgy gondolta, hogy kiugrasztja a nyulat a bokorból, váratlanul ráköszönt az épp szembe jövő kémre. Jó napot kívánok! A kém nem lepődött meg, nem csinált semmit, csak megint máshová nézett, az tényleg ment neki remekül. De Sztupát nem lehetett holmi faragatlansággal zavarba hozni, nem köszönsz, jóvan, én sem a te kedvedért köszönök, hanem magamat szórakoztatom azzal, hogy nekem legalább volt gyerekszobám. S még azt is hozzátette, hogy seggecském.

Szombaton (4-én) este tizenegy után a Filmbox Extra elindítja a Módusz című északi krimisorozatot, melyben asszem egy püspöknőt tesznek el láb alól, de szerencsére a rendőrséget kisegíti egy ráérős pszichológiatanár, s olyannyira a helyükre kerülnek a dolgok mindössze nyolc rész alatt, hogy a második évadra már Kim Cattrallt is ki tudták hívni.

Vasárnap sem áll le a mondott Extra, akkor meg este fél tizenegykor indítanak egy nyolcrészes norvég sorozatot, A féltestvért. Nem fogják nekem elhinni, de ez nem krimi, hanem családregény, úgyhogy hagyjuk is a bánatba, leginkább azért, hogy éjfél előtt odatakarodjunk a Cinemax elé, s reggelig ki se kapcsoljuk. Mert először jön a remek című izlandi Gonoszság, ami végre még egy északi krimi, s a jó reykjavíki népek eltesznek benne láb alól egy testvérpárt, de a nyomingerek a tettes után vetik magukat. Ezután a Tiszta kézzel konkrétan egy holland krimi, ami azért mégis csak több a soknál. A történetet nem is mesélem el, mert a rémes férj nem elég, hogy kábítószerrel kereskedik, s üldözi szegény családját, de barcás trikót is hord, ami kifejezetten az alacsonyabb néposztályok viselete, illetve a gyermeki korú népességé.

Maguk se feledkezzenek meg nov. 7. méltó megünnepléséről: vigyék el a Putyilov gyárba az összes tévéjüket, ott fél óra alatt mobiltelefont csinálnak belőlük.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.