Kongói dzsungel, Hableány tragédia az idei Sajtófotó Pályázat nyertes képein

  • narancs.hu
  • 2020. január 27.

Interaktív

Kihirdették az idei díjazottakat.

Kihirdették a 38. Magyar Sajtófotó Pályázat díjazottait; a legjobb munkákból április 16-án nyílik kiállítás a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban.

A pályázatra ezúttal 267 fotográfus 2488 pályaművet küldött, a beérkezett képek száma összesen 6079 volt. 
A nemzetközi zsűri elnöke Szlukovényi Tamás, tagjai Daniela Mrazkova, Ron Haviv, Joao Silva és Stiller Ákos voltak.

A legjobb kollekcióért odaítélt Munkácsy Márton-díjat Török János (Délmagyarország) kapta; ő lett idén a megyékben dolgozó, legjobb teljesítményt nyújtó fotóriporter is.

A legjobb teljesítményt nyújtó 30 év alatti fotóriporternek járó Szalay Zoltán-díjat idén is Mónus Márton (MTI/MTVA) érdemelte ki, a Magyarországon készült legjobb hírképért Dombóvári Tamást (szabadfoglalkozású) tüntették ki Escher Károly-díjjal, a frissen létrehozott fenntarthatósági díj első nyertese pedig Ladjánszki Máté lett.

A MÚOSZ Nagydíj és az André Kertész-nagydíj nyertesének a neve április 16-án, a Capa Központ ünnepélyes díjátadóján lesz nyilvános.

A Hír, eseményfotó kategória első helyén Dombóvári Tamás (szabadfoglalkozású) végzett, a Képriport kategória legjobbjának pedig Ajpek Orsolya (Index) anyagát választotta a zsűri.
Cséfalvay Á. András (Parameter.sk) lett a Mindennapi élet (egyedi) kategória győztese, Mindennapi élet (sorozat) kategóriában pedig Kovács Bea kapta az első díjat.

Részvét

Részvét

Fotó: Dombóvári Tamás

Hableány tragédiája

Hableány tragédiája

Fotó: Ajpek Orsolya

Karácsonyvárás

Karácsonyvárás

Fotó: Nagy Jácint

Az Emberábrázolás-portré (egyedi) kategória első helyén Kölcsey-Gyurkó Sára végzett, az Emberábrázolás-portré (sorozat) kategóriában pedig Bielik István (szabadfoglalkozású) lett az aranyérmes.

Polyák Attila (Origo) a Művészet (egyedi) kategória első díját kapta meg, Mohai Balázs (MTI/MTVA) pedig Művészet (sorozat) kategória legjobb anyagát készítette idén.

Pár akkord és indul a pogó

Pár akkord és indul a pogó

Fotó: Mohai Balázs

 

Pár akkord és indul a pogó

Pár akkord és indul a pogó

Fotó: Mohai Balázs

Sziget

Sziget

Fotó: Polyák Attila

A Sport (egyedi) kategória első helyén Földi Imre (Nemzeti Sport) végzett, míg a Sport (sorozat) kategóriában Török Jánost jutalmazta első díjjal a zsűri.

Találat

Találat

Fotó: Illyés Tibor

Meglepetés

Meglepetés

Fotó: Földi Imre

Török János kapta a Természet és tudomány (egyedi) kategória aranyérmét is, a Természet és tudomány (sorozat) kategória első díját pedig Hajdú D. András (szabadfoglalkozású) nyerte.
Kerekes M. István lett a Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (egyedi) kategória győztese, a Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia (sorozat) első helyére pedig Hajdú D. András munkáját sorolta a zsűri.

A kongó dzsungel magyar hőse

A kongó dzsungel magyar hőse

Fotó: Hajdú D.András

A kongó dzsungel magyar hőse

A kongó dzsungel magyar hőse

Fotó: Hajdú D.András

Co-existence

Co-existence

 

Az ünnepélyes díjátadója, a pályázat anyagából rendezett 38. Magyar Sajtófotó Kiállítás megnyitója és Az év fotói című album bemutatója, április 16-án lesz a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.