Tévé

Sohavégetnemérős

Csak show és más semmi

Interaktív

Nem vitás, a műsoridő és a megbízható csatornaceleb a kereskedelmi televíziózás két legbecsesebb kincse, ám a Tv2 őszi műsorrendje most mindkettővel túlzás nélkül pazarlóan bánik.

Miután a múlt hétnek a Ninja Warrior új évadával futottak neki, amely 3 és fél órás időtartamával a teljes hétfő estét kitöltötte, péntekre előhúzták a kalapból legfrissebb licencük, a Csak show és más semmi első élő adását is, amely 180 percben 12 hírességet göngyölített az időmilliomosok elé.

Az alapkoncepció persze már régről ismerős lehet, hiszen a hajdani Tévések a porondon szellemét idézi, vagyis a lényeg az, hogy a sztárok megmutatják, hogy mire is képesek a cirkuszművészet terepén. Csakhogy a Knézy Jenőt elfűrészelő Antal Imre helyett most például Schobert Norbi és Koholák Alexa (tessék kiguglizni, ki is ő!) kosárlabdás alibizését láthatjuk, egy gyógytorna-foglalkozás merész akrobatikus elemeivel megszórva, természetesen zsűri és közönségszavazás kíséretében. A folyamatos pontozás dacára éppen csak kiesni nem lehet ebből a műsorfolyamból, elvégre ahogy azt a zsinórpadlásról aláereszkedő két műsorvezetőnő egyike, Liptai Claudia helyettünk is megfogalmazta: a 12 sztárt „mindenben látni akarjuk”.

„Nagyon hiszek abban, hogy ha valaki valamit már megcsinált, akkor azt meg is lehet csinálni” – Vastag Csaba ezzel a lelkesült tautológiával vágott neki a vetélkedésnek, és ő kivétel gyanánt valóban értékelhető produkciót mutatott be, méghozzá légtornászként, a hóna alatt Szandival. A többiek azonban inkább csak a jópofáskodó ügyetlenkedés regiszterét célozták meg, amihez a zsűriben most élete legderűsebb óráit a szemünk előtt morzsolgató Tilla nyerítése meg az országos ismertségét egyetlen reklámszereplésnek köszönő Balázs Andrea színművésznő (lásd Kasszás Erzsi) folytatólagos Csala Zsuzsa-imitálása biztosított stílusos körítést. Ily frenetikus mulatság láttán elsőre akár még a néző is mosolyra húzhatta a száját, de utóbb mégiscsak felmerülhetett benne a nyugtalanító alapkérdés: vajon érdekesebbé válnak-e a cirkuszi és varietészámok attól, hogy amatőrök sutáskodják végig azokat? Három órán át, előreláthatólag hosszú heteken keresztül.

Ennyi időnk nincs – ezt nem mi mondtuk, hanem az egyik zsűritag sztorizását megakasztó Liptai, de persze korántsem gondolta komolyan. Itt mindenre van idő, méghozzá nem is kevés, amit jól jelzett a tény, hogy az élő adás 25 másodpercnyi képernyő-elsötétüléssel indult. Utóbb aztán igazán nem ez tűnt a múlt péntek legnagyobb időrablásának, de még csak nem is az a szemérmetlen időhúzás, amely az eredményhirdetést előzte meg. „Megszületett a mai este végeredménye…” – szólt a műsor e pontján Liptai társműsorvezetője, Ördög Nóra, majd idézett szavai után nem kevesebb mint másfél percnyi némaság következett, hogy a csöndet megtörve aztán reklámszünetet jelentsenek be. Nem, a véget érni nem akaró műsor legfölöslegesebb perceinek azok bizonyultak, amelyekben a hírességek a következő hét attrakcióin tipródtak.
A megelőző órák kamuzása után ugyanis igazán érdektelennek tetszett, hogy legközelebb vajha milyen jellegű varietészámot ügyetlenkednek majd el a résztvevők. Még ha mélységesen megértettük is Eke Angélát, aki a tűztől való félelmét a kiválasztottság biztos tudatával elegyítve ekképp fakadt ki: „Én nem egy irodába[n] dolgozom! Ha így leég a fél fejem…”

Tv2, október 12.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.