tévésmaci

Szárcsák élén

  • tévésmaci
  • 2020. november 15.

Interaktív

Amikor Sztupa és Troché Hany Istók keresésére indultak, egy legendát kergettek. Csak hát a párt legjobban épp a legendáktól félt, és ez pont a legrosszabbkor kapott újra lábra: a Hanság lecsapolása idején. Egyszer csak előkerül ez az 1700-as évekbeli muki, és vegzálja az építőtáborokban csatornákat ásó kiszistákat, ami megengedhetetlen. Persze a vonatkozó pletykákat főként a helybeli tanulatlan népség terjesztette, kocsmák mélyéről vagy templomjáró öregasszonyok népes karéjából zengtek fel, de megerősítette őket két táborvezető is (nyilván egyéb, fejükön hordott vajakról elterelendő a figyelmet, de akkor is). Tényleg más sem hiányzott másfél évvel ötvenhat után, mint egy titokzatos lápi rém, aki megbúbolja a KISZ-fiatalokat, lépni kellett, de a legkörültekintőbben, semmi megtorlás vagy ilyesmi, a pesti események tükrében aligha venné jól ki magát, ez amúgy is a nyugati határszél, roppant diszkréten kell eljárni. Sztupa és Troché először a jugoszláv elvtársakkal vették fel a kapcsolatot, mert az első terv az volt, hogy elkapják a krapekot (az Istókot, vagy bárki is bújt a bőré­be), és szép csendben átviszik a határon. A Kapuvár–Ljubljana távolság ugyan legalább négy óra a sereg legnagyobb tartálykocsijával a kis utakon, de nem volt közelebb rendes mocsár. Bár a Ljubljansko barjét is készültek lecsapolni, de az még csak álom volt, szoros felügyelet alatt ellesz ott az ürge. A jugoszláv elvtársak közölték, hogy nekik is van legalább három vodníkjuk (ja, nekik mindenből többjük van, ilyen ez a Tito, mondták odafent, mert a láncos kutyázásból már rég vissza kellett venni, nem beszélve a követségi eseményekről). Sztupa és Troché felvette a Kraz 255B-ből átvarázsolt langyos vizes tartálykocsit, ekkor ismerkedtek meg Pintérrel (Imre) és Mrázzal (Péter), a két kirendelt sofőrrel (évtizedek múlva együtt lopták ki a csepeli Lenin-szobrot a szoborparkból, mint arról már értesültünk). Kapuváron állították fel a főhadiszállást, és szépen végigjárták a terepet Lébénytől Rábcakapin, Bősárkányon át egész Agyagosszergényig. Ami azt illeti, hamar meglett az ürge, s pont olyan volt, mint amilyennek leírták: úszóhártyák az ujjai közt, vidraprémszerű szőr a testin, halat evett nyersen békával, s nem beszélt, különben rendes tag volt. Sztupa és Troché mint annyiszor, most is saját hatáskörükben hoztak döntést: Ausztria felé indultak, mint annyian akkoriban, s meg sem álltak Camargue-ig, mondván, a Rhône-delta híres mocsarainál nincs jobb hely az efféle fószeroknak, segítenek majd a régi barátaink a resistance-ból. A mindig aggodalmaskodó Sztupa St. Pöltennél hátrabökve megkérdezte, megvan? Troché csak annyit mondott, Lébénynél még megvolt. Így disszidált Hany Istók.

Pénteken (16-án) barátunk, a Cinemax 2 este tíz után fog neki A legfehérebb nap című izlandi
(–dán) drámának, mely műalkotás, ha akarom, skandináv krimi, ha meg azt akarom, fojtogató lélektani dráma, ha jól emlékszem, tavaly ment is a Cirkóban. Valami nyugdíjazott rendőr házat épít, s közben azon gyötri magát, hogy hogyan halt meg a felesége, s félrelépett-e a halála előtt, s ha igen, annak következménye volt-e a halála. S miután így megalapoztuk esti kedélyállapotunkat, alighanem elkapcsolni sem lesz erőnk, úgyhogy simán végigizgulhatjuk és végigdühönghetjük A rendszer című spanyol(–francia) thrillert is, melynek egyértelmű főszereplője a politikát tetőtől talpig átitató korrupció. A módszerek, a figurák nyilván piszok ismerősek lesznek.

Szombaton a Duna televízió tűzi műsorára valamivel este tíz előtt a Mennyit ér egy ember? című 2015-ös francia filmet, melyről elég annyit közölni, hogy „Ken Loach likes this”. 22.35-kor alakul ki kisebb tolongás a programban, mert akkor a Filmbox Prémium A préri urai című 2016-os amerikai krimit adja, ez egy bankrablós, Texas rangerös (Jeff Bricsesz) A-movie, mely direkte B-movie-nak készült, vagyis harsány ódának B-movie-khoz. A Cinemax meg az Inkább lennék özvegy című angol romantikus drámát adja, Bill Nighy-jal, illetve Annette Beninggel és az ilyenkor elengedhetetlen brit IBUSZ-szal: Kelet-Sussex, Seaford, nem messze a Hét nővér sziklájától (s ha már az előbb szóba jött: ez még most is megy online a Cirkóban). Tévétájm van megin’, de ne vigyék túlzásba!

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.