Szüret 2025/19.

  • Narancs
  • 2025. május 7.

Interaktív

Mókás és dühítő gyűjtemény a heti sajtóból. Többnyire az utóbbi.

100 új gyárat akarunk megindítani ebben az évben. Egy részük talán már, egy részének az építése már el is kezdődött, de miután a gazdasági növekedéshez ennél több kell, ezért fölemeltük a 100-at 150-re.

Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában

HÍD     ELLENSZÉLBEN     KÍNÁLJA     SZÜKSÉGESSÉ

Závogyán Magdolna kiemelte: „az író modern módon menedzselte önmagát, pontosan tisztában volt a nimbuszépítés mikéntjével, népszerűségét pedig minden tekintetben a haza üdvére használta fel”. (…) Közölte: ezért az emlékév egyik legfőbb küldetésének azt tartják, hogy az író alakját, szellemi hagyatékát és korát kiemeljék a közhelyekkel teli ismeretek szorításából, és a fókuszt „az alkotó hús-vér géniuszra”, valamint történelmi tettein keresztül a nemzeti öntudat erősítésére, a megalkuvásoktól mentes nemzetépítésre helyezzék. Célként tűzték ki, hogy minden magyar ember találkozzon Jókai Mór nevével, éljen bárhol a Kárpát-hazában.

MTI

A most kezdődő kétnapos budapesti tárgyalások jó reményt adnak arra, hogy új szintre tudjuk emelni magyar–türk kulturális, felsőoktatási és innovációs együttműködést – mondta a kulturális és innovációs miniszter. (…) Kiemelte: a magyar–türk kulturális kapcsolatok hosszú időre nyúlnak vissza. Hozzátette: ez a több mint ezer év szükségessé és indokolttá tette, hogy első alkalommal megtartsák a magyar és a türk nemzetek kulturális, felsőoktatási és tudományos-innovációs csúcstalálkozóját.

MTI

A legfontosabb, amit az ember a hittől is vár, a saját gyengeségeink legyőzése – hangsúlyozta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a Mária Út 40 napos gyalogos zarándoklatáról tartott keddi sajtótájékoztatóján. (…) Rétvári Bence kiemelte: azt látni, hogy minél kisebbek a sorok a templomok bejáratánál, annál hosszabbak a pszichiáterek ajtajainál. „Ezt a folyamatot jó lenne visszafordítani. Ennek a lehetőségét kínálja a Mária Rádió, a Mária Út és a mostani zarándoklat is.”

MTI

 

A köztársasági elnök úgy ítélte meg: a Kelet és a Nyugat közötti együttműködésben a „híd és a cement” szerepet egyértelműen Közép-Európa, ezen belül Magyarország tölti be.

Híradó.hu

Orosz Barbara számára a divat mindig is többet jelentett puszta öltözködésnél – számára ez az önkifejezés, a személyes hang megtalálásának egyik legfontosabb eszköze. (…) Tudatosan választott darabjai, harmonikus színkombinációi és a részletek iránti érzékenysége teszik őt az egyik legjobban öltözött magyar közszereplővé. Nem ritka, hogy Barbara hazai divattervezők kreációit viseli – ezzel nemcsak saját stílusát emeli magasabb szintre, hanem támogatja a magyar divatipart is.

Bors Online

Ferenc testvérünk már a mennyországból tekint le ránk. (…) Temetése, a gyászszertartás tele volt gesztusokkal, még a mindenható tévén is átjött. De ha már gesztusok, egy pillanatra meg is állítom az ezekről bennem kialakult mozgóképeket, és visszakanyarodom a halálához. Amiről kollégám és harcostársam az ősidőkből, Bayer Zsolt írt egy rövidet, arra emlékezve, amit meg néhány éve írt, lendületből és igaztalanul. Most meg ezt: „Bántottam egyszer. Megbántam. Jó ember volt, jó pápa volt…” Nos, számomra ez volt a legmélyebb, legmegrendítőbb reakció a szentatya elhunytára.

Hegyi Zoltán írása a Magyar Nemzetben

A szakmánk egyhangú ideológiai elkötelezettsége miatt erős magyar, sőt, európai ellenszélben dolgozunk, mióta én vezetem a Nemzeti Színházat. Aki összekapcsolja az életét a színházunkkal, hirtelen alulértékelt lesz, kevesebb filmes lehetőséghez jut, és rendre negatív kritikát kap. (…)

Többen mesélték, hogy otthagyták a Katona József Színházat, és a balliberális újságírók szerint rosszabb színészek lettek, mint azelőtt voltak. Nem szeretnék neveket mondani, mert akkor bánthatják őket.

Vidnyánszky Attila az Origo.hu-nak

A híd az összetartozás, az együvé tartozás szimbóluma. Ha lelki és fizikai értelemben nincs híd közöttünk, akkor nincs jövőnk. A híd emlékeztet, hogy bárhova is vet a sors minket, nekünk össze kell fogni, hiszen minden oldalon emberek élnek, közösségek teszik a dolgukat.

Beol.hu

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.