„A magyar nyelvterület egyik legszabadabb szerkesztősége, amely se nem objektív, se nem független, viszont szabad"” – így jellemzi a Hajónapló című online műsorfolyamot Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) igazgatója.
„A Hajónapló a Petőfi Irodalmi Ügynökség gyűjtőportálja, szerkesztői és szerzői elmerülnek a magyar kulturális életben, megmutatják, ők hogyan látják. Vállaltan önfejűek, elvetik azt a felfogást, hogy vagy a múltba révedsz és maradi vagy, vagy progresszív, aki az ismeretlen, távoli jövőről jósol” – olvasható a csatorna névjegyében.
A lapigazgatói posztot Megadja Gábor, a Századvég kutatója, a 888.hu szerkesztője tölti be. A bemutatkozó videóban saját szerepéről azt nyilatkozza, azért kérte fel Demeter őt erre a posztra, mert semmiféle kultruális elithez semmi köze. Megadja az igazgatói titulustól is elhatárolódik, mint mondja "ő nem igazgat az ég világon semmit", célja, hogy a "kreatív-káoszt szabadon engedje és van egy anarchikus elképzelése arról is, hogyan működik ma egy szerkesztőség.
A műsor főszerkesztője Szepesfalvy Anna, Budafok-Tétény fideszes alpolgármestere - ahogy az a beharangozó videóból kiderül, az ő feladata lesz, hogy a "kreatív káoszból valamifée rendszert alakítson ki. Nagyon mély a merítés, nagyon sok alkotó vár bemutatásra" – ez lesz a dolga a műsornak.
A Hajónaplónak egyelőre egy adása érhető el a YouTube-on, a 8 órás műsorfolyam célja, hogy „a hazai kulturális élet legszélesebb spektrumát mutassák be."
A műsort az A38 hajón veszik fel, az adások végén pedig az Echo TV Keménymag című műsorát idéző kerekasztal-beszélgetésben Megadja mellett többek között a tévéműsorból antiszemita megnyilvánulása miatt kitiltott Ambrózy Áron illetve Vésey Kovács László, a Pesti Srácok szerzője szerepel a Gumiszoba nevű adásrészletben.
A Kreatív beletekintett az első adásba, melyből megtudhattuk, hogy:
- "a brit hadsereg abban jó, hogy az ananásszal felszerelkezett bennszülötteket ki tudják nyírni."
- A Golden Globe díjátadóról Ambrózy azt mondta: Felmerült bennem, hogy a szélsőséges bolygómentést túltoló amerikai színészelit hány százalékának van germán eredetű neve. Szerintem ijesztően magas az arány.