Tévé

Vígan él a favágó

Helló, meló!

Interaktív

Itt minálunk munkaalapú társadalom épül, ezt ma már akár onnan is tudhatjuk, hogy a szakmáknak show-juk van a közszolgálati tévében.

Vasárnap este az M2-n egy kedvessé modulált hang bejelenti, hogy mára már nincs több mese, s rögvest kezdődik is az uniós pénzekből összehozott „pályaorientációs” műsor. „A mai nap is öt szakmát fogunk megismerni” – halljuk az Animal Cannibals építőmunkásoknak öltöztetett szövegládáitól, s mi persze máris tudjuk, miről van szó, jóllehet ez a legelső adás. A műsorformátum csupán nagyjából lett végiggondolva, de érezhetően minden rém fiatalosnak van szánva. Az utóbbi már onnan is látszik, hogy sztárvendégnek nem Korda György meg Aradszky László van meginvitálva, hanem Mc Columbo, Deniz, a rapper vagy Radics Gigi. Nekik kell kiválasztaniuk egy-egy jelentkezőt az ifjúsági stúdióközönség soraiból, azután velük közösen elmenni egy napra, s kitanulni egy-egy szakma fortélyait, míg végül a megszerzett tudással mind visszatérnek a stúdióba, ahol ezalatt nyilván szabadfoglalkozással töltötték idejüket a rájuk várakozó műsorkészítők és bértapsolók.

A bértapsolói mesterségről nem, de a többi szakmáról a rapnek is van szava: ismertetés gyanánt színre, pontosabban raklapra lép egy rapper (leginkább Hawaii Peti), hogy séróból lökjön némi kis méltató rizsát a hidegburkolás, a bábkészítés vagy a dekoratőri szakma szépségeiről. A visszatérő jelenet bizarrsága leginkább talán a Szexuális Zaklatás Panda megjelenéséhez fogható, persze azzal a számottevő különbséggel, hogy ez itt most nem vicc: íme, előttünk áll az oktató célzatú, pályaorientációs rappelés. Ehhez képest nyilván csupáncsak szolid mulatságot jelenthet, hogy láthatjuk felvételről meg persze a stúdióból is, amint Radics Gigi elhelyez egy „vagány, dögös” esküvői asztaldíszt vagy Kovács „Kokó” István („az orrok és állak átépítőmérnöke”) elmerül a fugázás rejtelmeiben. Még szerencse, hogy vannak érdekesebb és fotogénebb szakmák, mint például a légtornászat, mely tisztes mesterségnek nyilván jól jön végre egy ilyen bemutatkozási alkalom. És még nagyobb szerencse, hogy vannak értelmes, szavakész és hamvas fiatalok, akik ugyan váltig mellékalakok gyanánt, de azért csak feltűnhetnek a „sztárvendégek” oldalán.

A pályaválasztás rettentően fontos dolog, ez nem is lehet kérdés. Ha az ember vesztére rosszul dönt, végül még egy show forgatókönyvírója, szerkesztője vagy producere válik belőle, festenivalóan közegidegen ötletekkel. Mondjuk, azzal, hogy a stúdióközönség telefonos szavazás útján válassza ki a győztes szakmát: már a legelső adásban is minden szószaporító részletezés, felesleges magyarázat nélkül, két másodperc, és már meg is van az összesítés. Egyenlő pályák, egyenlő esélyek: toronymagasan győz a légtornászat. Bizony-bizony, ilyen célratörően praktikus ötletekkel parlamenti házelnöknek kellett volna menni, s persze az Országos Választási Bizottság is egyre várja a tehetséges jelentkezőket.

M2, szeptember 21.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?