Augusztus ragyog, szeptember tocsog

Szeretnénk megnyugtatni azon kedves olvasóinkat, akik máris a fűtési költségek miatt aggódnak, hogy a magunk mögött hagyott tikkasztó, az idei maximumrekordot (augusztus 24., Baja, 40,4 fok) is elhozó kánikula vége még nem jelenti azt, hogy véget ér a nyár: akad még odalenn, délen némi tartalékhő, ami egy utolsó erőbedobáshoz mindenképpen elég lesz. A hétfői 25 fok körül várható maximumok kifejezetten üdítőek lesznek a minapi hőséghez képest – péntekhez-szombathoz képest jó 12 fokkal lesz kevesebb, s az intenzív légmozgás, helyenként erős széllökések mellett ennyit sem érzünk majd. Lehetne reklamálni a szezonvégi gyér kínálat miatt, de látnunk kell, hogy bizony pontosan ennyi az ilyenkor mért értékek sokévi átlaga. Az éjszakai minimumok viszont már kétségtelenül az őszt idézik: vége a fülledt, de legalábbis langymeleg éjszakáknak: sokfelé 10 fok alatt, sőt akár 5 fok körül fog landolni a hőmérséklet a napi hullámvasutazás közben, s a hét eleji kifejezetten csípős hajnalok a hét közepére is csak kissé enyhülnek meg. Eközben azonban keddtől, de különösen szerdától (el se hinnék: egy újabb, kontinensnyi léptékű, szárító hatású anticiklon áldásos közreműködésével) intenzíven emelkednek a napi maximumok: csütörtökön már meglehetős, 30 fok körüli, néhol pár fokkal efölötti melegben sütkérezhetünk, amit illik megbecsülni: lehet, hogy nem egyhamar kapunk belőle újabb ízelítőt.

Pénteken már megint a közelünkbe sompolyog egy hullámzó, buzgón meanderező frontrendszer, ami jó alaposan lelassul, és fokról fokra hódítja meg a Kárpát-medencét, s benne kicsiny hazánkat – sőt most úgy látszik, hogy egészen jövő hét első napjaiig vendégünk marad. Péntek délutánig inkább csak a Dunántúl nyugati, északnyugati részén köszönt be az esősebb idő, kora estétől azután határozottan elmozdul kelet felé a rendszer, ami persze a csapadékzóna térhódításával is jár. Szombaton már borult, minimum kissé szomorkás-szemerkélős, sok helyen tartósan esős, határozottan őszies idő köszönt be az ország szinte minden sarkában, s barátkozhatunk a lefelé (20 fok irányába) tendáló maximumokkal is. Vasárnap, mi több, hétfőn sem javul az idő: sőt e napokon akár kiadós eső is eshet az országban – ezt már el sem hiszik a gazdák meg az allergia áldozatai! Szeptember első teljes hetében (legalábbis annak második felében) azután szépen lassan visszakapaszkodik a hőmérő mutatója a 25 fok körüli tartományba, sőt – akkor már csak átmenetileg – néhol a 28-29 fokot is megközelítheti – mindenesetre ekkor is inkább késő nyári, mint kora őszi idő vár ránk. Vigyázat, a közhiedelemmel ellentétben ez még nem a vénasszonyok nyara! Az ti. csak akkor jön el, ha már alaposan benne járunk az őszben, s egy tartalmasabb hűvös periódus után diadalmasan, de mindig csak átmenetileg visszatér a napos, meleg, már majdnem (de csak majdnem…) nyári idő.

Minimum a maximum

Hétfőn, változóan felhős-napos idő, futó záporok és intenzív légmozgás mellett 23–27 fokig emelkedik délután a hőmérséklet. Éjszaka azután nem lesz irgalom: hajnalban jó, ha 7–13 fok között megáll a hőmérséklet nehézbúvárhoz méltó süllyedése. Kedden, mintha mi sem történt volna, visszatér a meleg nyár: kicsit már a sokévi átlag fölött, 24 és 29 fok között alakulnak a maximumok, de a derült, felhőtlen idő éjszaka is megmarad. S bizony, ilyenkor a kisugárzás is erősebb: ha a nap sem melegíti az alapállapotban meglehetősen hűvös levegőt, akkor kiütközik valódi természete: szerda hajnalban még a keddinél is hidegebb, 6–12 fokos hajnali minimum várható. Szerdán a hőmérséklet sok helyen alakul már 30 fok közelében, esetleg (szokás szerint délen) kicsivel át is lépheti azt. Ennek hatására az éjszaka is kissé megenyhül, bár a 9–15 fokos minimumok is igen messze vannak a múlt héten mért izzasztó hajnali hőmérsékletekhez képest. Csütörtökön már országszerte 30 fok körül alakul a maximum (precízebben a 28 és 32 fok közötti intervallumban…), és másnap hajnalban már egészen elviselhető, 12–17 fok közötti hőmérsékletben szellőztethetünk.

Pénteken azután megközelít minket a már említett hullámzó hidegfront: a Dunántúl jó részén, pláne északnyugaton már csak 18–23 fok körül alakulnak a termikus csúcspontok, máshol marad az előző napi meleg – az előbbi területeken a csapadék is megjelenik, máshol estig nem várható eső. Késő este azután meglódul a rendszer, és szépen áthalad rajtunk záporok, zivatarok kíséretében (viszont a borult időben még viszonylag enyhe lesz az éjszaka), szombatra pedig borongós időt hagy maga után: 20, maximum 25 fok (az inkább csak délkeleten), sok ború, kevés derű, néhol tartósabb esők. Vasárnap hajnalban sem lesz melegebb, mint a korábbi éjszakákon, s aznap, ahogy hétfőn is, csak módjával mehetünk a 25 fok közelébe – viszont összességében e három nap alatt tartalmas, már-már őszi jellegű csapadék várható. Azért pánikra semmi ok: ahogy most látjuk, szeptember közepéig esély sincs holmi telivér októberi idő beköszöntésére – némi esőszünet után inkább a jó kis szőlőérlelő meleg folytatódik, naplemente után kiskabátos-pulóveres epizódokkal.

Csütörtök esti update: A fentiek tökéletesen megfelelnek a hétfőn még a prognózisokat meghatározó jövőképnek, ám most, a hét közepén már jól látható, hogy a Közép-Európa időjárását befolyásoló jelentős légköri rendszerek nem éppen a korábbi várakozásoknak megfelelően viselkednek majd a hétvégén. Először is a korábban előrejelzett hullámzó frontrendszer valóban meg is érkezik az Alpok előterébe, ahol hullámot vet és kiadós, akár komolyabb áradásokhoz vezető esőzést is zúdít a tőlünk nyugatra, délnyugatra elterülő vidékekre - nálunk viszont jószerével csak a Dunántúl nyugati és északi felének időjárásába szól majd bele. Itt péntek délutántól kezdve egészen vasárnapig többször csapadékos, kora őszies idő várható - ám a Kárpát-medence, s így hazánk túlnyomó részén tovább folytatódik majd az átlagosnál is melegebb, késő nyári idő (Többek között Budapesten is - itt csapadék sem nagyon várható, legfeljebb egy-egy futó zápor). Vasárnaptól már a Dunántúlon is a nyár veszi át az irányítást, s a jövő hét közepéig az egész országban 30 fokot közelítő, vagy azt pár fokkal meghaladó nappali hőmérsékletre számíthatunk  - frissítő, de azért még enyhe éjszakákkal keretezve.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.