Ez a hőség a végső?

Ezt azért jól kifogtuk: a nyár az idei év negyedik (a szűken vett szezon harmadik), igencsak szívós hőhullámával zárul. Ehhez nem is kell más, mint egy kedvező meteorológiai szituáció. Egy jó kis összetett ciklonrendszer a Brit-szigetek térségében, melynek előoldalán árad be a forró száraz észak-afrikai levegő – ennek „beforgatásában” pedig kulcsszerepet játszik az a magas nyomású rendszer, melynek középpontja hétvégén még fölöttünk volt, azonban a hét elejére tőlünk már délre-délkeletre található.

Márpedig ez az anticiklon az óramutató járásával megegyező áramlási rendszerében már kifejezetten hozzánk szállítja a jó forró, szubtrópusi-sivatagi levegőt. Vasárnap jellegzetes módon még Németország nagy részén, például az általában augusztus végén már viszonylag hűvösebb Rajna-völgyben mérték sorra az időjárási rekordokathétfőn már csak az ex-NDK területén és Csehországban regisztrálhattak 35 fok feletti (néhol 37-38, sőt 40 fokos) meleget. Nos, a forró levegő hétfő délelőtt megérkezett – a hőtérképeken remekül lehetett követni, hogy csak úgy ömlik be nyugatról, jórészt a Duna völgyén át.  A nyugatról jövő enyhülés bezzeg rendre megáll majd a Bécsi-medencénél: Magyarországot legfeljebb északról érintheti egy-egy front – valószínűleg egy ilyen súroló rendszer hatására csütörtökön kicsit megtorpan a melegedő tendencia, sőt akkor az ország némely nyugati és északi határhoz közeli részén 30 fok köré esik vissza a csúcshőmérséklet, s ekkor (no meg még szerdán) errefelé elszórtan zivatarok is kipattanhatnak. Hétvégére azután visszatér a kutya meleg, sőt a kánikula vélhetően éppen ekkor, pénteken–szombaton fog tetőzni. Vasárnap nagy valószínűség szerint érkezik egy hidegfront, amelynek hatására több lépcsőben az ilyenkor szokásos átlagos értékekig (sőt, most úgy látjuk: kicsit még az alá) süllyed a várható termikus maximum – azonban attól nem kell félnünk, hogy túl korán köszöntene be az ősz. Mindenesetre ezen a héten öt-hat napig biztosan hőségriadó lesz – tekintve, hogy nem csak a nappali hőmérsékletek szöknek nap mint nap 35 fok fölé, de az éjszakák sem kínálnak sok enyhülést. Ezen az sem változtat sokat, hogy amint haladunk kifelé a nyárból, úgy veszít hosszából a nappal – az éjszaka javára. Immár több mint két órával rövidült meg a napkelte és napnyugta közötti nappali időszak a nyári napforduló (június 20.) óta, s pontosan ennyivel hosszabb idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy a talaj az éjszakai-hajnali kisugárzás révén leadja a napközben felvett hőt. Ez önmagában 2-3 fokkal csökkentheti a várható éjszakai minimumot – gondoljuk meg, mennyi lenne e nélkül! Ráadásul immár a nap is jóval alacsonyabban delel, a besugárzás szöge is kisebb – mindhiába: rövid távon ez sem tudja ellensúlyozni az akadálytalanul beözönlő forró levegő magas hőmérsékletét. Az e hétre várható allergiahelyzetről már ejtettünk szót múlt heti prognózisunkban – most csak annyit tennénk hozzá, hogy a radikálisan megemelkedett pollenkoncentráció mellett már csak abban reménykedhetünk, hogy e forró, száraz időben legalább meggyorsul a főbb allergének virágzása, habár ez a legagresszívebb delikvenseket tekintve módfelett hiú remény…

Az éjszaka mélyén

Kedden 35 fok körüli kánikulai meleg köszönti a hétfői ünnepi rendezvényeken örvendetesen lefáradt lakosságot. Hét ágra süt majd a nap – akár a hét legnagyobb részén. Másnap hajnalra 16–20 fokig hűl a levegő – hőszigeten, nagyvárosban ez lehet akár 22–23 fok is. Szerdán sem lesz hűvösebb, s legfeljebb elszórtan, északon, nyugaton várhatók záporok, zivatarok az anticiklon peremén északról beszivárgó labilisabb-nedvesebb levegő hatására – s a másnap hajnal sem hoz több felfrissülést. Ami keveset mégis, azt alaposan használjuk ki, s hajnalban szellőztessünk alaposan. Ez persze praktikusan úgy zajlik, hogy amikor késő este álomra hajtjuk a fejünket, taktikusan nyitva hagyjuk az ablakokat, lehetőleg kereszthuzatot is teremtve. Tudjuk: ez azért számos helyen nem működik szúnyoghálók nélkül. Csütörtök annyiban hoz változást, hogy egy északról érintő hidegfront hatására izgalmasabbá válik a légköri helyzet, nő a labilitás, s az ország északi harmadán (fokozódó zivatarhajlam mellett) nagyjából egy napra enyhül a meleg: úgy 30 fok közelébe, kicsit azért még afölött (azért az ország jó kétharmadán marad a kánikula). Pénteken ebből már semmit sem látunk: 35 fok körüli meleg, másnap pedig hajnalban üdítőnek semmiképpen sem nevezhető 19–23 fokos minimum vár ránk a sűrűn lakott helyeken (ez persze néhol lehet 16–18 fok is – de ezt embertársaink közül relatíve kevesen élvezhetik). Szombaton az ország nagyobb részén ekkor tetőzik a kánikula: Dél-Magyarországon (no meg a népszerű, urbánus hőszigeteken) rögtön 37–38 fokos csúcsértékekkel – de északon sem lesz sokkal kevesebb 35-nél. Vasárnap azután érkezik a hűsítő hidegfront: délutántól kezdve az ország mind több régióját érinti – hazánk nagy részére persze csak naplemente után hoz enyhülést. Átvonulásának pontos menetrendje természetesen még bizonytalan – amint az is, mennyi esőt, milyen kiterjedt zivatarokat hoz magával: ám most úgy tűnik, komolyabb konvektív eseményekkel, felhőszakadásokkal, villámlással, szélerősödéssel jár majd. Hétfőn már jóval hűvösebb idő várható, a kánikulának ezzel annyi is – a csúcshőmérséklet 25 fok körül, de sok helyen az alatt alakul, azaz a sokévi átlagnál is hűvösebb várható. A jövő hét lefolyása még bizonytalan – de se radikális lehűlés, se a forróság visszatérése nem valószínű. Augusztus utolsó napjaira azért melegszik az idő, s ekkor már minimum átlagos nyár végi napokra készülhetünk. Sőt: ez a szép, habár továbbra is csapadékszegény idő talán még szeptember első napjaiban is kitart.

Figyelmébe ajánljuk