Ez a hőség a végső?

Ezt azért jól kifogtuk: a nyár az idei év negyedik (a szűken vett szezon harmadik), igencsak szívós hőhullámával zárul. Ehhez nem is kell más, mint egy kedvező meteorológiai szituáció. Egy jó kis összetett ciklonrendszer a Brit-szigetek térségében, melynek előoldalán árad be a forró száraz észak-afrikai levegő – ennek „beforgatásában” pedig kulcsszerepet játszik az a magas nyomású rendszer, melynek középpontja hétvégén még fölöttünk volt, azonban a hét elejére tőlünk már délre-délkeletre található.

Márpedig ez az anticiklon az óramutató járásával megegyező áramlási rendszerében már kifejezetten hozzánk szállítja a jó forró, szubtrópusi-sivatagi levegőt. Vasárnap jellegzetes módon még Németország nagy részén, például az általában augusztus végén már viszonylag hűvösebb Rajna-völgyben mérték sorra az időjárási rekordokathétfőn már csak az ex-NDK területén és Csehországban regisztrálhattak 35 fok feletti (néhol 37-38, sőt 40 fokos) meleget. Nos, a forró levegő hétfő délelőtt megérkezett – a hőtérképeken remekül lehetett követni, hogy csak úgy ömlik be nyugatról, jórészt a Duna völgyén át.  A nyugatról jövő enyhülés bezzeg rendre megáll majd a Bécsi-medencénél: Magyarországot legfeljebb északról érintheti egy-egy front – valószínűleg egy ilyen súroló rendszer hatására csütörtökön kicsit megtorpan a melegedő tendencia, sőt akkor az ország némely nyugati és északi határhoz közeli részén 30 fok köré esik vissza a csúcshőmérséklet, s ekkor (no meg még szerdán) errefelé elszórtan zivatarok is kipattanhatnak. Hétvégére azután visszatér a kutya meleg, sőt a kánikula vélhetően éppen ekkor, pénteken–szombaton fog tetőzni. Vasárnap nagy valószínűség szerint érkezik egy hidegfront, amelynek hatására több lépcsőben az ilyenkor szokásos átlagos értékekig (sőt, most úgy látjuk: kicsit még az alá) süllyed a várható termikus maximum – azonban attól nem kell félnünk, hogy túl korán köszöntene be az ősz. Mindenesetre ezen a héten öt-hat napig biztosan hőségriadó lesz – tekintve, hogy nem csak a nappali hőmérsékletek szöknek nap mint nap 35 fok fölé, de az éjszakák sem kínálnak sok enyhülést. Ezen az sem változtat sokat, hogy amint haladunk kifelé a nyárból, úgy veszít hosszából a nappal – az éjszaka javára. Immár több mint két órával rövidült meg a napkelte és napnyugta közötti nappali időszak a nyári napforduló (június 20.) óta, s pontosan ennyivel hosszabb idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy a talaj az éjszakai-hajnali kisugárzás révén leadja a napközben felvett hőt. Ez önmagában 2-3 fokkal csökkentheti a várható éjszakai minimumot – gondoljuk meg, mennyi lenne e nélkül! Ráadásul immár a nap is jóval alacsonyabban delel, a besugárzás szöge is kisebb – mindhiába: rövid távon ez sem tudja ellensúlyozni az akadálytalanul beözönlő forró levegő magas hőmérsékletét. Az e hétre várható allergiahelyzetről már ejtettünk szót múlt heti prognózisunkban – most csak annyit tennénk hozzá, hogy a radikálisan megemelkedett pollenkoncentráció mellett már csak abban reménykedhetünk, hogy e forró, száraz időben legalább meggyorsul a főbb allergének virágzása, habár ez a legagresszívebb delikvenseket tekintve módfelett hiú remény…

Az éjszaka mélyén

Kedden 35 fok körüli kánikulai meleg köszönti a hétfői ünnepi rendezvényeken örvendetesen lefáradt lakosságot. Hét ágra süt majd a nap – akár a hét legnagyobb részén. Másnap hajnalra 16–20 fokig hűl a levegő – hőszigeten, nagyvárosban ez lehet akár 22–23 fok is. Szerdán sem lesz hűvösebb, s legfeljebb elszórtan, északon, nyugaton várhatók záporok, zivatarok az anticiklon peremén északról beszivárgó labilisabb-nedvesebb levegő hatására – s a másnap hajnal sem hoz több felfrissülést. Ami keveset mégis, azt alaposan használjuk ki, s hajnalban szellőztessünk alaposan. Ez persze praktikusan úgy zajlik, hogy amikor késő este álomra hajtjuk a fejünket, taktikusan nyitva hagyjuk az ablakokat, lehetőleg kereszthuzatot is teremtve. Tudjuk: ez azért számos helyen nem működik szúnyoghálók nélkül. Csütörtök annyiban hoz változást, hogy egy északról érintő hidegfront hatására izgalmasabbá válik a légköri helyzet, nő a labilitás, s az ország északi harmadán (fokozódó zivatarhajlam mellett) nagyjából egy napra enyhül a meleg: úgy 30 fok közelébe, kicsit azért még afölött (azért az ország jó kétharmadán marad a kánikula). Pénteken ebből már semmit sem látunk: 35 fok körüli meleg, másnap pedig hajnalban üdítőnek semmiképpen sem nevezhető 19–23 fokos minimum vár ránk a sűrűn lakott helyeken (ez persze néhol lehet 16–18 fok is – de ezt embertársaink közül relatíve kevesen élvezhetik). Szombaton az ország nagyobb részén ekkor tetőzik a kánikula: Dél-Magyarországon (no meg a népszerű, urbánus hőszigeteken) rögtön 37–38 fokos csúcsértékekkel – de északon sem lesz sokkal kevesebb 35-nél. Vasárnap azután érkezik a hűsítő hidegfront: délutántól kezdve az ország mind több régióját érinti – hazánk nagy részére persze csak naplemente után hoz enyhülést. Átvonulásának pontos menetrendje természetesen még bizonytalan – amint az is, mennyi esőt, milyen kiterjedt zivatarokat hoz magával: ám most úgy tűnik, komolyabb konvektív eseményekkel, felhőszakadásokkal, villámlással, szélerősödéssel jár majd. Hétfőn már jóval hűvösebb idő várható, a kánikulának ezzel annyi is – a csúcshőmérséklet 25 fok körül, de sok helyen az alatt alakul, azaz a sokévi átlagnál is hűvösebb várható. A jövő hét lefolyása még bizonytalan – de se radikális lehűlés, se a forróság visszatérése nem valószínű. Augusztus utolsó napjaira azért melegszik az idő, s ekkor már minimum átlagos nyár végi napokra készülhetünk. Sőt: ez a szép, habár továbbra is csapadékszegény idő talán még szeptember első napjaiban is kitart.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.