Kipusztulhatott két állatfaj az ausztrál bozóttüzek miatt

  • MTI/narancs.hu
  • 2020. január 6.

Katasztrófa

Chilében is érezni a füstöt.

Már Chilében is érezni lehet az ausztráliai erdő- és bozóttüzek füstjét - jelentették be hétfőn szakértők a dél-amerikai országban. A füst eszerint a Csendes-óceánon átkelve 11 ezer kilométert tett meg a levegőben.

A füst Dél-Amerikába eljutását egy meteorológiai jelenség, egy alacsony nyomású légörvény tette lehetővé, a szagát Chile középső partvonalán lehet leginkább érezni - mondta az EFE spanyol hírügynökségnek Edita Amador meteorológus. Az amúgy általában derült térségben most köd uralkodik, és lenyomja a füstöt, amely a következő napokban valószínűleg távozik Argentína felé.

A bozóttüzek eközben Ausztráliában több ezer koalával és kenguruval végeztek az "ausztráliai Galápagos-szigetekként" is emlegetett, a Dél-Ausztrália szövetségi állam partjainak közelében fekvő Kenguru-szigeten, amelyen egy egérszerű erszényesfaj és egy kakaduféle túlélése is bizonytalanná vált.

A sziget egyharmada vált a lángok martalékává az elmúlt napokban, a kizárólag ott élő, Sminthopsis aitkeni nevű apró, egérszerű erszényesfaj pedig így végképp veszélybe került, csak remélni lehet, hogy legalább néhány példányának sikerült menedéket találnia a lángok elől a sziklarepedésekben. Az állat megfigyelésére felállított állomások mindegyike azonban odaveszett a tűzben.

Heidi Groffen, a Kangaroo Island Land for Wildlife nevű nonprofit szervezet munkatársa szerint a nagyjából 300 egyedet számláló populáció egésze elpusztulhatott, mivel az állat túl kicsi ahhoz, hogy megszökjön a lángok elől. "Még ha van is túlélő, mostanra nem maradt számukra táplálék" - mondta az ökológus, hozzátéve, hogy reményeik szerint sikerül néhány állatot biztonságba helyezniük, mielőtt túl késő lesz.

Ugyancsak bizonytalan a jövője a barnafejű hollókakadunak (Calyptorhynchus lathami). Az egykor Dél-Ausztráliában honos madár természetes élőhelyeinek elpusztítása miatt szorult vissza a szigetre, és bár a madaraknak van a legjobb esélyük a menekülésre tűz esetén, a megmaradt példányoknak nagy eséllyel nem lesz elegendő táplálékuk a szigeten.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.